Kırmızı Et Fiyatlarına Zam Geldi

Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Et ve Süt Kurumu (ESK), et satış fiyatlarına yüzde 25 oranında zam yaptı.

Fiyat zamlarının internet sitesinde yer almadığı fakat mağazalarda güncel fiyatla satıldığı bildirildi. Böylece kıymanın kilogramı 229 TL’den 279 TL’ye yükseldi. Kuşbaşının kilogramıysa yüzde 23 zamla 259 TL’den 319 TL’ye çıktı.
CHP Niğde Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyon Üyesi Ömer Fethi Gürer de, Et ve Süt Kurumu’nun et fiyatlarına yaptığı zamma karşılık süt üreticisine yapılan yüzde 8,5’lik artışın dengesizliğine dikkat çekti ve zamların geri alınması istedi.
Gürer, dar gelirli vatandaşların et alabilmek için sabahın erken saatlerinde sıraya girerek kuyruklar oluşturduğu Et ve Süt Kurumu et ürünlerine yaptığı yüzde 25 zam ile dar gelirlinin et alabilmesini de zorlaştırdığını belirterek, “Kuyrukları ortadan kaldırmak için mi zam yapıyorsunuz?” dedi.

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, et ev et ürünlerine gelen zamlara ilişkin Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Beslenmenin, yaşam hakkından sonra gelen en önemli haklardan olduğunu ifade eden Sarıbal, ithalat politikalarıyla yüksek et fiyatı sorununun çözülemeyeceğini söyledi.

Et fiyatlarının anormal yükseldiğini dile getiren Sarıbal, “25 kilogram etle bir çuval yem, 1 litre sütle 1.5 kilogram yem alınabilmesi gerektiğini defalarca söyledik. İthalat politikalarıyla yüksek et fiyatı sorunu çözülemez. 2009-2010 yıllarından itibaren başlayan 14 yıllık süreçte 11 milyar doların üzerinde sadece canlı hayvan ve ete para veren bir ülkeyiz” diye konuştu.

15 Mart’ta Sakarya’da bir tır içerisinde 700 kilo at ve eşek eti yakalandığını ve İstanbul’da kesilmeyi bekleyen 3 atın kurtarıldığına dair haberlerin kamuoyuna yansıdığını hatırlatan Sarıbal, “Bu koşullarda at etini de eşek etini de bu toplum yemek zorunda kalacak ve yiyor. Sadece 2 baskınla bu sorun çözülmez” diye ekledi.

Et ürünlerine uygulanan yüzde 10 KDV’nin kaldırılması gerektiğini söyleyen Sarıbal, “Süt üreticisi zarar etmeye devam ediyor. Süt üreticisi zarar etmeye devam ettiği sürece Türkiye et sorununu çözemez. Et sorununu çözebilmeniz için sağmal ineklerin sürü olarak kalması, sayısının düşmemesi, kesilmemesi ve doğum yaptırılması gerekiyor. Ne yazık ki süt hayvanları sürekli kesime gidiyor” dedi.

https://x.com/orhansaribalchp/status/1781290119334330771

https://x.com/fethigurer/status/1781246520093774273

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.