Kızılderililer, kıyafetleriyle Atatürk Havalimanı’na renk kattı

İSTANBULAmerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) tanınmış Kızılderili kabilesi Redhawk’a (Kızıl Şahin) mensup iki dansçı, Feshane’deki Giresun Festivali için Türkiye’ye geldi. Kızılderililerin Sanat Konseyi Direktörü Cliff Mathias ile kadın dansçı Galbraith Sage Ann, yöresel kıyafetleri ile Atatürk Havalimanı’nı renklendirdi.

ABD’deki Giresun USA Derneği Başkanı Orhan Bayram eşliğinde gelen dansçıları, Giresun Federasyonu Başkanı Hasan Turan, Giresun Dernekleri Birliği Başkanı Halil Kütük çiçeklerle karşıladı. Kızılderililer, açılışı bu akşam yapılacak ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı festivalde, milli danslarını sergileyecek. Giresunlular ayrıca, dünyanın ezilmiş halklarının başında gelen Kızılderililer için dansçılara, güvercin ağzında fırdık dalı olan “Barış ve Özgürlük Ödülü” verecek.

Giresun USA Derneği Başkanı Orhan Bayram, ABD’de yaptıkları her faaliyete Kızılderili dansçıları da davet ettiklerini bu yıl ilk kez Türkiye’de gösteri yapacaklarını söyledi. Bayram, “Üç gün boyunca vatandaşlara milli danslarını sergileyecekler. Kendilerini en az bizim kadar Türk hissediyorlar. Zaten Cliff yaptığı araştırmada bir çok benzerliklerimiz olduğunu görmüş.” dedi Giresun Federasyonu Başkanı Hasan Turan da, ABD’de çok sayıda Giresun Yağlıdereli yaşadığına dikkat çekerek, festivali , “İki mazlum Yağlıdereli ve kızılderililer Feshane’de buluşuyor.” şeklinde sloganlaştırdıklarını anlattı. Turan, “ABD Yağlıderelilere vize kısıtlaması uyguluyor. Biz de ilham aldık, yer yüzünün iki mazlumu Yağlıdereliler ve Kızılderililer Feshane’de buluşuyor diye bir slogan oluşturduk. Kızılderili kardeşimize barış ve özgürlük ödülü vereceğiz.” izahını yaptı.

Kızılderili Cliff Mathias da Türklerle birlikte olmaktan çok mutlu olduklarını vurgulayarak, gösterilerini en güzel şekilde sunmak için heyecanlandıklarını belirtti. Kızılderililer renkli kıyafetleri ile yolcuların ilgi dolu bakışları altında havalimanından ayrıldı.

Feshane’deki Giresun Festivali 9-11 Nisan tarihleri arasında her türlü yöresel etkinlikle davam edecek.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.