Komşu Ülkede Hayat Felç Oldu Çatışmalar Başladı

(Getty Images/Milos Bicanski)

Yunanistan’da Ekonomik kriz nedeni ile grevler artarken en sonunda Atina’da  çatışmalar meydana geldi. Atina meydanı savaş alanına dönerken muhalefet partisi başkanın istifasını istedi.

Yunanistan’da ekonomik krizden dolayı muhalefet partilerden ve halktan tepkiler geliyor. Reuters haber ajansı Yeni Demokrasi Partisinin Başbakan Papandeu’nun istifasını istediğini duyurdu.

Yunanistan’da bugün düzenlenen grev ve başkentteki gösteriler hayatın felç olmasına neden oldu.  Devlet dairelerindeki hizmetlerde aksamalar görülürken, liman çalışanlarının da grevde yer almasıyla gemi seferleri durduruldu.

Başkentte yapılan gösteriler sırasında eylemciler arasındaki bir grup barikatlarla çevrili Parlamento binasında girmeye çalıştı. Bu sırada olaya polis müdahale edince çatışma çıktı, polis göz yaşartıcı gaz kullandı.

Ayrıca PRESSTV’nin bildirdiğine göre; Yunanistan işçi sendikaları birliğinin çağrısı üzerine, liman, banka, kamu çalışanları, hastane çalışanları Çarşamba günü 24 saat süreliğine greve gidecek.

Eylemler sonucunda ve istifası istenen  Papandeu’dan cevap geldi, kabinede değişikliğe gideceğini ve güvenoyu isteyeceğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı ve siyasi  parti liderleri ile görüştükten sonra kabinede güven oyu alacağını söyledi.

Atina’nın iflasını önlemek için zamanla yarışan Euro ülkeleri, kurtarma paketinde özel sektörün ve bankaların rolü üzerinde anlaşmaya çalışıyor.

 

Yoruma kapalı.