Kongreden Onay Alamazsa Kanunu İhlal Etmiş Sayılacak

(Getty Images/Pool)

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner, ABD Başkanı Barack Obama’nın, Libya’daki askeri misyona katılımı konusunda  kongreden gelecek Pazar gününe kadar yetki alamazsa Savaş yetkileri kanunu ihlal etmiş olacağını belirtmişti.

Temsilciler Meclisi’nin, 3 Haziran’da kabul ettiği tasarıda yer alan, Libya’daki operasyonla ilgili sorulara yanıt vermediğinden dolayı, Obama’nın kongreden onay alamayacağını ve bunun sonucunda Savaş Yetkileri Kanunu’nun da ihlali anlamına geleceğini belirtilmişti.

Obama’ya Libya’daki misyonun boyutları, hedefleri ve bedelleri gibi ayrıntılar hakkında bazı sorular yönelten tasarı için iki haftalık süre verilmişti.

Boehner mektubunda, “ABD yönetimi, 5 gün içinde Kongre’den yetki almadığı ya da operasyondan Amerikan askerlerini çekmediği müddetçe, Savaş Yetkileri Kanunu’nu ihlal etmiş olacak” ifadesini kullanılmıştı.

Bu raporla, ABD yönetiminin, Kongre’den yetki almadan Libya’daki operasyonu devam ettirmesinin “hukuki gerekçesini” ilk kez kamuoyu önünde detaylandırıldı.

10 kongre üyesi Obama’ya dava açtı

Hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat Parti’den milletvekillerinin yer aldığı 10 Kongre üyesi, Kongre’den yetki almadan Libya’ya askeri müdahalede bulunduğu gerekçesiyle Obama’ya federal mahkemede dava açtı.

Obama’dan Kongreye Yanıt

Obama’ya bu konuda sert uyarılar yöneltmesinin ardından, Libya konusunda Kongre’ye 32 sayfalık bir rapor gönderdi.

Yazdığı raporda, ABD Başkanı’nın, Kongre üyelerinden yetki almadan dahi, Libya’daki operasyonlarda ülkesinin rolünü sürdürme konusunda anayasal yetkiye sahip olduğu belirtti.

Obama, Libya’daki askeri operasyonların, savaş yetkileri kanunu ile uyumlu olduğunu ve “Operasyonlar, söz konusu kanuna göre Kongre’den yetki gerektirmiyor, çünkü kanunda dile getirilen ‘savaş hali” türlerinden farklılık içeriyor” ifadesini kullandı.

 

Yoruma kapalı.