Köprü ve Otoyollara Yüzde 20 Zam Geldi

7 Ekim’den itibaren otoyol ve köprü geçiş ücretlerinde ortalama yüzde 20 fiyat artışı yapıldığı bildirildi.

Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM)’den gelen yazılı açıklamada, hizmet ömürlerinin uzatılması amacı ile otoyol ve Boğaz köprülerinin bakım onarımlarının düzenli yapılabilmesi için, geçen yıl yüzde 33,64 olan enflasyona rağmen 21 aydır artırılmadığı belirtildi.

Böylelikle, köprülere büyük bakım onarımlarının yapılması, işçilik ve malzeme fiyatlarındaki artışlar bakım-işletme maliyetlerindeki yükselmeler de göz önüne alınarak otoyol ve köprülerdeki geçişlerin asgari düzeyde artırılmasının zorunlu hale geldiği vurgulandı.

Yüzde 20’lik fiyat artışının yapıldığı kaydedilen açıklamada;

“Otoyollarda otomobil için en yakın mesafe ücreti 3 lira, en uzak mesafe ücreti 30 lira, Boğaz köprüleri otomobil geçiş ücreti ise 10,50 lira olarak belirlenmiştir. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü geçiş ücret tarifesi ise aks aralığı 3,20 metreden küçük iki akslı araçlar için 10 lira, aks aralığı 3,20 metre ve 3,20 metreden büyük Ulaşım Koordinasyon Merkezi kararı gereğince geçebilen ve geçemeyen her türlü iki akslı araçlar için 13,50, 3 akslı her türlü araçlar için 29,50, 4 ve 5 akslı her türlü araçlar için 58,75, 6 ve yukarı akslı araç için 78,25 ve motosikletler için de 4,25 olarak belirlendi.” denildi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.