Körfez Bölgesi’ndeki Falun Gong Uygulayıcıları Barışçıl Protestoyu Andı

San Francisco Körfez Bölgesi’ndeki Falun Gong uygulayıcıları, 24 Nisan’da Vapur İskelesinin önünde barışçıl protestonun yıldönümünü anmak ve bir meditasyon disiplini olan Falun Gong’un bugün hala Çin’de zulüm görmekte olduğu konusunda farkındalık yaratmak için bir miting düzenlediler.

25 Nisan 1999’da, Falun Gong’u özgürce uygulama haklarını savunmak üzere temyiz başvurusunda bulunmak üzere Zhongnanhai’deki Çin komünist karargahında yaklaşık 10.000 kişi barışçıl bir şekilde toplanmıştı. Temyiz başvurusu, Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) Falun Gong’un muazzam popülaritesini bir tehdit olarak görmeye başladıktan sonra gerçekleşti.

Falun Dafa uygulayıcılarından oluşan Tian Guo Bandosu, 24 Nisan 2021’de San Francisco’daki Vapur İskelesinin önünde Çin’de yaşanan zulmün farkındalığını artırmak için düzenlenen mitingde performans gösterdi (Christian Lambert / The Epoch Times)

1999’da temyiz başvurusundan önce, bir dergide uygulama hakkında yanlış bilgilerin açıklamasından sonra Çin’de birkaç uygulayıcı tutuklanmıştı. Uygulayıcılar, hükümete Falun Gong hakkındaki gerçeği ve neden zulüm görmemesi gerektiğini anlatmanın, kendilerinin görevi olduğuna inandılar.

WeiQun Hua (sağda) 24 Nisan 2021’de San Francisco’daki Vapur İskelesinin önünde yayalara mitingin sebebinin barışçıl protestoyu anmak ve bugün hala Çin’de meydana gelen zulüm hakkında farkındalık yaratmak amacıyla gerçekleştirildiğini anlatıyor. (David Lam / The Epoch Zamanlar)

Bir miting katılımcısı olan WeiQun Hua, aynı inancı paylaşan binlerce kişi arasında yer almanın nasıl bir şey olduğunu hatırlıyor. O ve Falun Gong’u uygulayan komşusu, mitingde iki yaşındaki çocuklarını da yanlarına almıştı.

Hua NTD Televizyonuna “Sessizce yolun kenarında durmuştuk. Kaldırım bile yoktu. Çok sessizdi. İnsanlar okuyor ya da meditasyon yapıyordu.” şeklinde konuştu. “Birisi bize burada durmamızı söyledi çünkü içeride çok fazla insan vardı. Çocuklarımızın yanında durduk. Çocuklarımız asla saygısız değildi, sadece sessizce orada duruyorlardı. “

Falun Gong uygulayıcıları, 23 Nisan 2021 tarihinde Çin’deki zulmün farkındalığını artırmak için San Francisco’daki Çin Konsolosluğu önünde bir mum nöbeti düzenlediler. (Christian Lambert / The Epoch Times)

Onlar oradan ayrılmadan önce, işlerin normale döneceği söylendi. Ama bu şekilde olmadı. Yakın bir zaman sonra ÇKP, Falun Gong uygulamasını yasakladı.

20 Temmuz 1999’da ÇKP, Çin’deki on milyonlarca Falun Gong uygulayıcısına karşı geniş çaplı şiddetli bir zulüm başlattı.

O zamandan beri, Çin dışındaki uygulayıcılar inançları yüzünden işkence gören ve ölenleri anmak için her yıl halka açık mitingler ve mum ışığı nöbetleri düzenlediler.

Falun Gong uygulayıcıları, barışçıl protestoyu anmak ve bugün hala Çin’de devam eden zulüm hakkında farkındalık yaratmak için 24 Nisan 2021’de San Francisco’daki Vapur İskelesinin önünde gerçekleşen miting sırasında meditasyon yaptılar. (David Lam / The Epoch Times)

Falun Gong, insanlara doğruluk, merhamet ve hoşgörü çerçevesinde yaşamaları için rehberlik eden beş set meditasyon egzersizi ve öğretisinden oluşur.

Sağlığa olan faydaları nedeniyle, 1990’larda Çin’de Falun Gong’u uygulayanların sayısı tahminen 70 ila 100 milyona kadar çıkarak hızla yayıldı.

Bir miting katılımcısı olan Alicia Zhao NTD Televizyonuna şunları söyledi; “Zulmün devam ettiğini bilmeyen birçok insan var ve hala masum hayatlar öldürülüyor. Ve birçok insan zulüm görüyor ve spiritüel inançlarını uygulayamıyorlar.”

Mitingin önünden geçen yayalar desteklerini dile getirdi.

Sacramento ilçesinde yoldan geçen Walter Kaweski NTD Televizyonuna, “Komünist Partiyi Çin’den çıkarma hareketi konusunda tamamen aynı düşünüyorum. Baskıcı uygulamalar insanlık dışıdır ve dünya çapında yaptırımı hak eder” şeklinde konuştu.

San Jose’de yoldan geçen Lucia Arreola NTD Televizyonuna “Meditasyon kadar basit [bir şeyi] uygulama özgürlüğünün olmaması bence korkunç” dedi.

Salt Lake City’den yoldan geçen Scott Nelson, “Bu aktivite, amerikan halkına farkındalık getiriyor” dedi ve “Kendi küçük balonumuzda izole olmadığımızı anlamamızı sağlamak için. Bu… hepimiz tek bir kişiyiz ve herkesin yaptığı şey herkesi etkilediğini gösteriyor” diye ekledi.

Falun Gong uygulayıcıları, yaklaşık 22 yıldır Çin’de devam eden zulüm hakkında farkındalık yaratmaya ve buna bir son verilmesi çağrısında bulunmaya devam ediyor.

Yazan: Ilene Eng / The Epoch Times

Çeviri: Şendağ Gökçe / Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.