Kovid-19’un Dünyayı Etkilemesinde Çin Hükümeti Sorumlu Tutuluyor

Hükümetler ve vatandaşlar Kovid-19’un tüm dünyayı etkilemesinden Çin hükümetini sorumlu tutuyor.

8 Nisan 2020 itibariyle, ÇKP virüsü (Wuhan corona virüsü veya COVID-19) pandemisi, yaklaşık 90.000 ölüm bilançosu ile 200’den fazla ülkede 1.5 milyondan fazla insana bulaştı.

Hükümetlerden bireysel vatandaşlara, İngiltere, ABD, Avustralya ve diğerleri de dahil olmak üzere birçok ülke, Çin Komünist Partisi’ne (ÇKP) yanlış bilgilendirmesi ve virüsün dünyayı tahrip etmesine izin vererek örtbas etmesine karşı adalet aramak için harekete geçiyor.

İngiltere Milletvekili: Komünist Çin’e Yüksek Verim Fiyatı

İngiltere Parlamentosu üyesi Tom Tugendhat, 4 Nisan’da Daily Mail‘de “Bu kamu mezbahaları 2002 yılında SARS salgınının arkasındaydı ve şimdi de Covid-19’u üretti. Ancak Pekin hükümeti, insanlığı çok fazla tehdit eden bu ‘ıslak’ pazarları ortadan kaldırmak için hiçbir şey yapmıyor” diye yazdı ve şöyle devam etti, “ Sonunda kaç milyon kişinin corona virüsünden etkileneceğini bilmiyoruz, ancak salgının tahmin edildiğini biliyoruz. Ve hepimiz, Pekin’in bilimi görmezden gelme, ticarete öncelik verme ve dünyanın geri kalanının sağlığını riske atma kararının bedelini ödüyoruz.”

Tugendhat artık bir değişim yapma zamanının geldiğini söyledi. “Tüm otoriter rejimler gibi Çin hükümeti de aslında zayıf” diye ekledi. “Bu, insanları üzerinde gücü korumak ve kontrol altına almak için zehirli bir yalan ve korku yaratmaya dayanıyor ve bu yüzden virüs ilk vurduğu andan itibaren gerçeği gizlemiştir.”

Salgını bir uyandırma çağrısı olarak görüyor: “Çin’e olan ekonomik bağımlılığımız ve hükümetine el pençe olmanın bedeli çok ağır.”

“Bu ÇKP (çin Komünist Partisi)’nin Hatası”

Henry Jackson Derneği (HJS) tarafından kısa süre önce yayınlanan yeni bir rapora göre; “Uluslararası Sağlık Tüzüklerinin COVID-19’u ele almasıyla ilgili “patent ihlalleri” için sadece G7 ülkelerinden Çin’e karşı açılacak küresel davalar, en az 3.2 trilyon sterline kadar çıkabilir,” diyor.

Raporda, ÇKP’nin “hastalığı erken ele alması ve DSÖ’ye yeterli miktarda bilgi bildirmemesi, Çin’in imzaladığı ve yasal olarak korumakla yükümlü olduğu bir antlaşma olan Uluslararası Sağlık Tüzüklerinin Altıncı ve Yedinci Maddelerini ihlal etti. Bu ihlaller, salgının çıkış yeri olan Wuhan’ın dışına hızla yayılmasını sağladı.” dendi.

Ayrıca, ÇKP “ölümcül zoonotik (hayvan kaynaklı) viral enfeksiyonun önlenebilir vektörlerini yasaklamadı, bunun yerine, Uluslararası Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Sözleşmesi’nin 12. Maddesi’ni ihlal ederek tehlikeli viral konakçı türlerin insan tüketimi için kitlesel olarak yaygınlaşmasını teşvik etti.”

Matthew Henderson ve raporun diğer yazarları, “bu rapor olanlar için Çin halkını suçlamıyor. Onlar da bizim gibi masum kurbanlar. Bu ÇKP’nin hatasıdır.”

ABD Kongre Kararları ve Toplu Davalar

24 Mart 2020’de ABD Kongresi tarafından yapılan bir basın açıklamasına göre, Kongre Üyesi Elise Stefanik (R-NY), Çin Komünist Partisi(ÇKP)’nin Covid-19 pandemisinin erken yayılmasını örtbas etmesine dair soruşturma yapılması çağrısında bulunan bir kararı tanıtıyor. Basın açıklamasında, “Karar, Çin’in ölümcül virüsü kasıtlı olarak ve erken örtbas etmesi nedeniyle Çin’i etkilenen tüm ülkelere bunun bedelini ödemeye çağırıyor,” diye yazıldı.

Stefanik, “Çin Komünist hükümeti bilerek Çin doğumlu COVID-19’un yayılmasıyla mücadele için gerekli olan kritik bilgileri sakladı ve bugüne kadar ölümcül virüsün kökeni hakkında yalan ve dezenformasyon yaymaya devam ediyor.

“Bu karar, Çin’i kibirlerinin dünyanın geri kalanına getirdiği zarar, kayıp ve yıkım için tazminat sağlamaya çağırıyor. Basitçe söylemek gerekirse – Çin sorumlu tutulmalı ve hesap vermeli.”

Senatör Josh Hawley (R-MO) Senato’da refakatçi mevzuatını tanıttı: “Çin Komünist Partisi ilk günden beri bu salgının kökeni hakkında kasıtlı olarak dünyaya yalan söyledi. ÇKP, Aralık ayı gibi erken bir zamanda virüs gerçeğinin farkındaydı, ancak laboratuvarlara örnekleri yok etmelerini emretti ve doktorları sessiz kalmaya zorladı. Bu yıkıcı salgının yayılmasında örtbas etmelerinin oynadığı rol üzerine uluslararası bir soruşturma yapılmasının zamanı geldi. ÇKP, dünyanın şu anda çektiği acılardan sorumlu tutulmalı.”

Hukuk firmaları tarafından ÇKP’ye karşı birkaç toplu dava açılmıştır. Bunun bir örneği avukat Larry Klayman ve grubu Freedom Watch, Teksas’taki federal mahkemede, “duygusuz ve pervasız kayıtsızlığı ve kötü niyetli eylemleri” nedeniyle Çin hükümetine en az 20 trilyon dolarlık bir dava açtı.

Benzer şekilde, Berman Hukuk Grubu da COVID-19 salgınını yanlış idare ettikleri için Çin Halk Cumhuriyeti ve diğer birkaç Çin hükümeti kuruluşuna karşı toplu bir federal dava açtı.

Kısa süre önce ABD Kongre Üyesi Chris Smith, “DSÖ’nün corona virüsünün doğasını yanlış temsil etmesinin suçu Çin hükümetinin en üst düzeylerinde yatıyor” dedi. Global Magnitsky Yasası’na ve kötü insan hakları siciline dayanarak ÇKP’nin sorumlu tutulmasını önerdi.

Smith, “Bu corona virüsü krizi geçtiğinde, bir hesaplaşma olmalı” diye yazdı. “Bu, partizanın parmakla işaret edilmesinin üstesinden gelmek ve salgının nihai sorumluluğunu kimin taşıdığına bakmak anlamına geliyor – Çin Halk Cumhuriyeti hükümeti’ne.”

Avustralyalı Milletvekili: “Komünistler Yalan Söyledi, İnsanlar Öldü”

Avustralya Senato üyesi Malcolm Roberts, 31 Mart’ta Twitter’da, küresel COVID-19 hasarı için ÇKP’den tazminat talep ettiğine dair paylaşım yayınladı. Tweet’i 117.000’den fazla kişi beğendi. 1 Nisan 2020’de “Komünistler yalan söyledi, insanlar öldü” diyen bir tweet daha yayınladı.

Güney Avustralya Senatörü Alex Antic, dünya üzerinde binlerce insanın ölümüne ve yaygın ekonomik yıkıma neden olan corona virüsü pandemisinden ÇKP’nin sorumlu tutulması gerektiğini söyledi. 2 Nisan’da Sky News‘e verdiği demeçte Antic, “Hepimiz biliyoruz ki bu virüs Çin’den Wuhan’dan yayıldı.” dedi. “2003 yılında, SARS salgını çok benzer bir şekilde ortaya çıktı.”

Parlamento İstihbarat ve Güvenlik Ortak Komitesi Başkanı ve Başkan Yardımcısı Andrew Hastie ve Anthony Byrne, seçilmiş yetkililerin virüs salgını sonrasında Avustralya’nın Çin ile nasıl çalışacağını tartışacaklarını söyledi.

Bay Hastie Daily Telegraph‘a “Avustralya halkı enayi değil. COVID-19’un nasıl başladığını ve ÇKP’nin bu konuda nasıl yalan söylediğini biliyorlar.” dedi. Byrne şöyle ekledi, “ÇKP’nin küresel tedarik zinciri üzerinde önemli bir etkisi oldu ve virüsle ilgili sorumluluğu ele alınmalı.”

4 Nisan’da Daily Mail‘de yayınlanan bir makalede, eski bir diplomat olan NSW Liberal Dave Sharma’nın Çin’in katil virüsle nasıl başa çıktıkları ve dünyanın geri kalanını bu konuda nasıl bilgilendirdikleri hakkında sorgulanması gerektiği şeklindeki sözleri yer alıyor. Buna ek olarak Sharma, virüsün nereden geldiği, Çin’den nasıl çıktığı ve Çin’in doğru güvenlik önlemlerini uygulamaya koyup koymadığı konusunda da bir soruşturma başlatılması gerektiğini hissediyordu.

Aynı makalede başka politikacılar da yer aldı. Salgının başında komünist partinin virüsle ilgili dezenformasyonuyla “kimse kandırılmadı”, diyen Victoria’dan Liberal Tim Wilson, rejimin “dünyaya yaşatılan acının” ciddi sonuçlarıyla karşı karşıya kalacağını vurguladı.

Victoria’nın Liberal Senatörü James Paterson, “Virüsün nereden geldiğini biliyoruz ve bunu unutmayacağız” dedi. Victoria İşçi Partisi milletvekili Julian Hill, bunu Sovyetler Birliği’nin Çernobil’ine benzer bir felaket olarak değerlendirdi. Avustralya Senatosu’nun Liberal üyesi Amanda Stoker, “Bu meseleler bir gölgede kaldığı sürece Çin’in sorumlu bir dünya lideri olduğu iddiası kabul edilemez” diye ekledi.

İşçi Partisi Senatörü Kimberley Kitching Sky News‘e verdiği demeçte, Wuhan’dan gelen ilk veriler hastalığın Ekim 2019’da Çinli yetkililer tarafından biliniyor olabileceğini gösterdiğinde Çin’in yeni tip corona virüsü vakalarını örtbas etmesinin “talihsizlik” olduğunu söyledi.

Eski Senatör Cory Bernardi, Çin’in Komünist Partisi’nin corona virüsünü “örtbas etmesini” “hepimiz bedelini ödüyoruz” diyerek, rejimin mesajının gerçekte hiçbir temelinin olmadığını ekledi.

Victoria’nın milletvekili Bernie Finn, ÇKP’nin ÇKP virüsünden ölen Avustralyalılar için “doğrudan sorumlu” olduğunu söyledi. Avustralyalıları “sağlam ve ilkeli bir tavır almaya” çağırdı.

Ahlaki Dejenerasyon ve Kaos

Avustralyalı milletvekili ve de Ticaret ve Yatırım Büyüme Ortak Daimi Komitesi Başkanı olan George Christensen, Çin’e corona virüsünün küresel yayılması için tazminat ödemesi çağrısında bulundu ve COVID-19’un Wuhan laboratuvarı kökenli olduğuna dair raporları soruşturmaya çağırdı.

O, 31 Mart’ta Daily Mail’in, Güney Çin Teknoloji Üniversitesi’nin Şubat ayında virüsün Wuhan’daki Huanan Deniz Ürünleri Toptan Satış Pazarından 300 metreden az bir mesafedeki bir araştırma tesisinde ortaya çıkmış olabileceğini söyleyen bir rapor yayınladığını söyledi.

Minghui.org ile yaptığı yakın tarihli bir röportajda, böyle bir trajedinin tekrarlanmasını önlemek için bir Soruşturma Komisyonu kurulması yönünde çağrıda bulundu.

İngiltere’deki Southampton Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmada, Çin’deki yeni corona virüsüne (COVİD-19) yanıt olarak farmasötik olmayan müdahaleler (NPIS) incelendi. Çalışma, yayılmasını önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olmak için bir dizi erken, koordineli ve hedefli önlemin gerekli olduğunu göstermektedir. Üniversitenin web sitesinde 11 Mart’ta yayınlanan rapora göre, “Ülkedeki müdahaleler bir hafta, iki hafta veya üç hafta önce yapılmış olsaydı, vakalar sırasıyla %66, %86 ve %95 oranında azaltılabilirdi ve bu da hastalığın coğrafi yayılmasını önemli ölçüde sınırlayabilirdi.”

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, parlamento ofisinden çevrimiçi bir corona virüsü dua grubuna katıldı. Morrison insanlardan ülkenin “güçlü ve birleşik” kalması için dua etmesini rica etti. Canlı yayında yayınlanan dua grubu sırasında, Avustralya sokaklarının yakında insanlarla birlikte yenilenmesi için dua etti. The Guardian gazetesinin haberine göre, “İnancım bana bu kararları nasıl verebileceğim ve elimden geleni en iyi şekilde nasıl yapabileceğim konusunda muazzam bir cesaret veriyor.” dedi.

Christensen dua etmenin önemini kabul ediyor ve bunun yüksek güçle bağlantı kurmanın bir yolu olduğunu söylüyor. Her şeyin bir sebebi olduğunu ve bugünün dünyasındaki kaosun çoğu insanın ahlaki dejenerasyonu yüzünden olabileceğini. Yaratıcı’dan içtenlikle yardım rica etmenin nimetler getireceğine inanıyor.

Uluslararası Tepki

DSÖ’nün corona virüsü salgınına yol açan ÇKP’nin tarafını tutması nedeniyle hayal kırıklığına uğrayan İngiltere Parlamentosu, “yeni yapıların bir sonraki salgına daha etkili bir şekilde yanıt vermesi” için yeni önlemler alınmasını öneriyor.

Dışişleri Komitesi Başkanı Tom Tugendhat ve meslektaşları, “Birleşmiş siyasi liderliğin yokluğunda bile, dünyadaki uzman araştırmacılar arasındaki işbirliğinin gelişmesini sağlamak için, “Halk Sağlığı için G20” çağrısında bulunan bir rapor yayınladı. Böyle bir çerçeve, halk sağlığı verilerinin açık ve şeffaf paylaşımında dürüst işbirliğine bağlı olarak bilim önderliğinde olmalıdır.”

Komite, Çin’i COVID-19’a verilen yanıtı engellemekle suçladı. Tugendhat, “corona virüsü ölçeğinde küresel bir krizin üstesinden gelmenin tek yolu, küresel bir topluluk olarak birlikte çalışmak.” dedi. “Bu virüse karşı en iyi silahlarımız bilim, kanıt ve işbirliği. Bu, çoğu kişi için bariz görünebilir, ancak pandeminin üstesinden gelmek için gereken bilgileri paylaşmak yerine, dünyanın en güçlü ülkelerinden bazıları aktif olarak bastırmaya ve manipüle etmeye çalıştı.”

Kanadalı serbest gazeteci Will Acri 4 Nisan’da Bradford Today‘de, “Etrafıma bakıyorum ve çılgına dönmüş ve panik içinde insanlar görüyorum, düşman ön kapımıza geldi ve daha da kötüsü görünmez olması. Benim hayatımda dahil olmak üzere herkesin hayatı etkilendi,” diye yazdı.

En son böyle bir şey olduğunda, insanların özgür dünyayı korumak için İngiltere’ye gittikleri ve oto fabrikalarının kötülüğe karşı savaşmak için yeniden araç kullanmaları gerektiğini söyledi. “Savaş sona erdiğinde, hayatta kalan Naziler yargılanmış ve katil ve suçlu olmaktan suçlu bulunmuşlardı. 1946’da Nürnberg Duruşmaları’ndan sonra sonunda sevdiklerini kaybeden herkesin yaraları biraz olsun kapandı.

“Bu, özgür dünyada adaletin birleşik bir sesiydi ve soruyorum, bu ses şimdi nerede? İnsanlar yaşamak istiyor ama hangi dünyada yaşayacaklarını ve çocuklarına hangi dünyayı bıraktıklarını düşünmüyorlar.”

Acri, ÇKP’nin son 20 yılda üç virüsün kaynağı olduğunu ve bu corona virüsünün en ölümcülü olduğunu söyledi. Rejimin “sadece bu virüsün yayılmasına izin vermekten değil, aynı zamanda onu örtbas etmeye çalışmaktan da suçlu olduğunu” söyledi. “COVİD-19 gibi şeylerin tekrar olmasını önlemek için” ÇKP’nin sorumlu tutulması gerektiğini söyledi.

Kaynak; tr.minghui.org

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.