Köyde Yaşayan Görme Engelli Çocuktan Büyük Yetenek; “Fazıl Say İle Konser Vermek İstiyorum”

8 yaşındaki Bager Çalışçı, Muş’ta doğdu ve absolut (kusursuz) kulağa sahip olup köy okulunda konser verdi.

İlkokul 2’nci sınıf öğrencisi Bager Çalışcı, müziğe olan ilgisini farkeden babası tarafından müzik kursuna yazdırıldı.

Müzik öğretmeni onun absolut (kusursuz) kulağa sahip olduğunu farketti. Bager Çalışcı, müzik öğretmeni Caner Keser’in de yardımıyla piyano çalmayı öğrendi.

Muş’un merkezine 55 km’lik uzaklıkta Ağartı Köyü İlkokulu’ndaki öğretmenler, Çalışcı’nın ailesiyle birlikte, köydeki öğrencilere piyano konseri vermesi için ortamı hazırladı. Böylelikle küçük Bager’in köy okulunda konser verme hayali gerçekleşmiş oldu.

Ağartı Köyü İlkokulu Öğretmeni Sinan Özcan, “Bager, çocuklara piyano konseri vermek istiyordu, biz de bu hayalini gerçekleştirdik. Piyanosunu köye getirip konser vermesinin istedik, öğrenciler de Bager de çok mutlu oldu. Muş Belediyesi’ne ait araçla Bager’e ait piyano köye getirildi. Çok doğal bir ortam oldu aslında, çünkü sonuçta burası köy. Bir yandan klasik müzik çalarken, arka manzarada kuzuların varlığı güzel bir ortam oluşturdu” şeklinde konuştu.

Çalışcı’nın babası, “Bager, dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say ile tanışmak ve onun konserine gitmek istiyor. Bager, absolut kulağa, yani doğadaki tüm sesleri notaya dökebiliyor. Bir hayırsever tarafından hediye edilen piyano ile Bager, hiçbir eğitim almadan bir yıldır kendi kendini geliştiriyor” dedi.

“Görme engelli olduğu için, müzik onun her şeyi. Diğer çocuklar gibi dışarıda koşuşturup, oynayamıyor. Kendi müzik dünyasında yaşıyor. Bagerin profesyonel bir piyanist olması için müzik eğitimi alması lazım. Çünkü Muş’ta bu anlamda çok ciddi sıkıntılar çekiyoruz” şeklinde konuştu.

Bager’in bir videosunu çeken müzik öğretmeni Keser, “Bunu üniversitedeki hocalarıma gönderdim. Hocalarım da Bager’in üstün bir müzik yeteneğine sahip olduğunu söyledi. Bu da bizi çok heyecanlandırdı” diye konuştu.
 
“Absolut kulağa, yani kusursuz kulak dünyada çok az kişin sahip olduğu bir kulak, Bager de bunlardan birisi. Bager piyanoda altı sese aynı ayna bastığımız zaman tek tek notalarını seçebiliyor. Biz artık Bager’e eğitiminde yetemiyoruz. Daha profesyonel, yarı dönemli konservatuvarlarda eğitim alması lazım. Mimar Sinan, Yıldız Teknik, Marmara gibi üniversiteler, Bager’i Türkiye’ye mal edecek bir müzisyen haline kesinlikle getirilebilir. Bager’in tıpkı İdil Biret, Fazıl Say gibi ileride ülkemizi dünyada temsil edeceğini ben şimdiden görebiliyorum” dedi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.