Kremlin, Wagner Liderinin Suikasta Uğradığı Söylentileri Karşısındaki Sessizliğini Bozdu

Rusya’nın Wagner paralı asker gücünün kurucusu Yevgeny Prigozhin (Fotoğraf: Wikipedia)

ABD istihbaratının uçağın dâhili bir patlama sonucu düşürüldüğü yönündeki ön değerlendirmesinin ardından Kremlin, paralı asker Yevgeni Prigojin’i öldüren uçak kazasının arkasında olduğu yönündeki iddialar hakkında sessizliğini bozdu.

Rusya’nın sivil havacılık yetkililerine göre, Çarşamba günü Moskova’dan St. Petersburg’a gitmek üzere kalktıktan kısa bir süre sonra yere çakılan jette Prigojin, Wagner grubunun diğer altı üyesi ve üç mürettebat bulunuyordu.

Yangın çıkan kazadan bu yana ne olup bittiğine dair hararetli spekülasyonlar ortalıkta dolaşıyor. Bunlar arasında uçağa yerleştirilmiş patlayıcıyla veya karadan havaya füze ile düşürüldüğü yönünde söylentiler de var. Söylentilerin hepsi bunun Prigojin’in iki ay önceki başarısız darbe girişiminin intikamı olarak Kremlin kontrolünde gerçekleştirilmiş bir suikast olduğu yönünde. 

Başkan Joe Biden Çarşamba günü gazetecilere verdiği demeçte, ölümcül kazanın arkasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in olduğuna inandığını söyledi.

Başkan Biden, “Ne olduğunu tam olarak bilmiyorum ama şaşırmadım” dedi. “Rusya’da Putin’in arkasında olmadığı pek fazla olay yok.”

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Ryabkov, Başkan Biden’ın sözlerine itiraz etti.

Cuma günü yaptığı açıklamada, “Bence bu tür trajik olaylar hakkında konuşmak ABD başkanının işi değil” dedi.

Kazanın arkasında Kremlin’in olduğuna dair söylentiler devam ederken, Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov Cuma günkü konferans görüşmesinde gazetecilere bu tür tahminlerin tamamının yanlış olduğunu söyledi.

Peskov Cuma günü gazetecilere verdiği demeçte, “Elbette şu anda bu uçak kazası ve aralarında Yevgeni Prigojin’in de bulunduğu uçaktaki yolcuların trajik ölümleriyle ilgili pek çok spekülasyon var” dedi.

“Elbette Batı’da bu tür spekülasyonlar belli bir önyargıyla ortaya atılıyor ve bunların tamamı yalandır.” Bu arada Pentagon, Prigojin’in muhtemelen kazada öldüğünü ancak suikasta mı kurban gittiğini ya da uçağın yere düşmesine neyin sebep olduğunun belli olmadığını açıkladı.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin’in büyük basın toplantısı sırasında, 19 Aralık 2019 (Fotoğraf: Wikimedia)

‘Dikkatli Ol’

Prigojin, güçlü bir savaş birliği olan Wagner yarı askeri grubuna başkanlık ediyordu. Bu kayıt dışı özel ordu, Kremlin ile bağlantılı olarak Rusya’nın Afrika, Suriye ve son olarak Ukrayna gibi yerlerdeki çıkarları için mücadele ediyordu.  

Wagner iki ay önce birçok gözlemciyi hayretler içinde bırakarak, Rusya’nın Ukrayna’daki askeri operasyonu liderliğinden duyduğu hayal kırıklığıyla, Moskova’ya bir saldırı düzenledi. Prigojin’in söylediğine göre bu saldırı Rusya’nın askeri liderliğine karşı bir protestoydu. Ancak çoğu kişi bunu bir darbe girişimi olarak tanımladı. Rusya Devlet Başkanı Putin başlangıçta Prigojin’in bariz isyan girişimini ezmeye söz verdi. Belarus Cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko’nun aracılık ettiği bildirilen bir anlaşmaya varılmadan önce, Prigojin ve paralı askerlerinin bir kısmının komşu ülke Belarus’a sürgüne gönderileceğini söyledi.

Belarus Cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesi sırasında, 13 Temmuz 2021 (Fotoğraf: Wikimedia)

Belarus resmi haber ajansı BELTA’ya göre, Cumhurbaşkanı Lukashenko Cuma günü yaptığı açıklamada, Prigojin’i hayatına yönelik olası tehditlere karşı dikkatli olması konusunda uyardığını söyledi.

Belarus cumhurbaşkanının söylediğine göre Prigojin, biri Wagner’in Moskova’ya yürüyüşünde dile getirdiği, hayatına yönelik olası tehditler konusundaki endişelerini iki kez geri çevirdi.

Cumhurbaşkanı Lukashenko Cuma günü yaptığı açıklamada, bariz isyan sırasında Prigojin’e Moskova’ya yürümeye devam ederse öleceğini söylediğini anlattı.

BELTA’nın aktardığına göre Prigojin Lukashenko’ya, “Canı cehenneme, zaten öleceğim” dedi. Daha sonra Prigojin onu görmeye geldiğinde Lukashenko ona “dikkatli olmasını” söyledi.

Prigojin’in sade bir iş adamı olduğu yıllarda Vladimir Putin, Yevgeni Prigojin’in okullara yemek sağlayan Concord yemek catering fabrikasını geziyor, 20 Eylül 2010 (Fotoğraf: Wikimedia).

Putin’in yakın müttefiki olan Belarus Cumhurbaşkanı aynı zamanda, Rusya Devlet Başkanı’nın, açıkça Prigojin ve diğer dokuz kişinin ölümüne yol açan yangınlı uçak kazasıyla herhangi bir ilgisi olduğuna inanmadığını söyledi.

BELTA’ya göre Lukashenko, “Putin’i tanıyorum: hesap yapıyor, çok sakin, hatta yavaş davranıyor” dedi. “Putin’in bunu yaptığını, suçlunun Putin olduğunu hayal edemiyorum. Bu çok kaba ve profesyonellikten uzak bir iş.”

‘Kara Yazılı Bir Adam’ 

Cuma günü Rus dedektifler, uçak kazası mahallinde uçuş kayıt cihazları ve on ceset bulduklarını söylediler.

Rusya Soruşturma Komitesi sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “İlk soruşturma çalışmaları sırasında, uçak kazasının olduğu yerde 10 kurbanın cesedi bulundu” dedi.

“Kimliklerini belirlemek için moleküler genetik analizler yapılıyor” denilen açıklamada, olay yerindeki “uçuş kayıt cihazlarının” da bulunduğu belirtildi.

Bu arada Başkan Putin, kazayla ilgili kamuoyuna yaptığı ilk açıklamada, yolcuların Kremlin’in Ukrayna’daki askeri operasyonuna “önemli katkılarda bulunduğunu” söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin büyük basın toplantısında, 19 Aralık 2019 (Fotoğraf: Wikimedia)

Wagner grubu kuvvetleri, savaş sırasındaki en kanlı seferlerden biri olan Ukrayna’nın Bahmut kenti için yapılan mücadeleye son derece müdahil oldu ve ağır kayıplar verdi.

Prigojin’i 1990’ların başından beri tanıdığını söyleyen Rusya Devlet Başkanı, onu “kara yazılı bir adam” olarak tanımladı. O “hayatta ciddi hatalar yapmış” ama yine de “ihtiyaç duyduğu – hem kendisi için hem de ona sorduğumda ortak amaç için olduğunu söylediği sonuçları elde etmeyi başardı” dedi.

Başkan Putin ayrıca Prigojin’in, “Yetenekli bir adam, yetenekli bir iş adamı” olduğunu söyledi.

Yazan: Tom Ozimek, The Epoch Times
Çeviren: Hatice Atmaca, The Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.