Kristal Klaket’in Birincileri, New York’ta Sinema Eğitimi Alacak

İSTANBUL-Türkiye’nin en iddialı kısa film yarışmalarından olan ‘Kristal Klaket Kısa Film Yarışması’nın jüri üyeleri belli oldu. Bu yıl 4.’sü gerçekleşecek yarışmanın jüri üyeleri her yıl olduğu gibi alanlarında isim yapmış ünlü simalardan oluşuyor. Kristal Klaket’in kategori birincileri, dünyanın en saygın film akademilerinden biri olan ve Hollywood’un söz sahibi yönetmen, görüntü yönetmeni ve senaristlerini yetiştiren New York Film Akademisi’nde toplam 8 haftalık sinema eğitimi almaya hak kazanacak.

Fatih Üniversitesi tarafından düzenlenen ve organizasyon komitesi başkanlığını Kenan Işık’ın yaptığı Kristal Klaket’in jüri üyeleri, ‘Kurmaca’ dalında yönetmenler Semih Kaplanoğlu, Derviş Zaim, ‘Nefes’ filmiyle yıldızı parlayan oyuncu Mete Horozoğlu, Ekmek Teknesi’nin Gamsız Celal’i Ahmet Yenilmez, sinema sanatçısı Hülya Koçyiğit ile Bank Asya Kurumsal İletişim Direktörü Çiğdem Belgutay oldu.

‘Belgesel’ dalında jüri üyeliğini; Anadolu Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü’nden Prof. Dr. Nazmi Ulutak, Gazeteci-Yazar Coşkun Aral, Belgesel Yönetmeni Arif Aşçı, Samanyolu TV Programlar Koordinatörü Murat Kesgin ile aktör Ediz Hun yapacak.

‘Animasyon’ dalında ise Karikatürist-Oyuncu Hasan Kaçan, Anadolu Üniversitesi Animasyon Bölüm Başkanı Doç. Dr. Fethi Kaba, Zaman Gazetesi Karikatüristi Osman Turhan, Oyuncu Ayşe Şule Bilgiç, Görsel Efekt Uzmanı Mincho Marinov ile 1000 Volt Prodüksiyon’dan Özgür Yiğit oldu.

BİRİNCİYE NFYA’DA SİNEMA EĞİTİMİ

Kısa film yapımını özendirmeyi, yeni sinemacıları desteklemeyi ve sinema sektörüyle buluşturmayı hedefleyen Kristal Klaket’in kategori birincileri, dünyanın en saygın film akademilerinden biri olan ve Hollywood’un söz sahibi yönetmen, görüntü yönetmeni ve senaristlerini yetiştiren New York Film Akademisi’nde toplam 8 haftalık sinema eğitimi almaya hak kazanacak.

Yarışmada dereceye gireceklere verilecek ödüller şöyle:

Kurmaca dalı: Birinciye NYFA’da 8 haftalık sinema eğitimi ve 5 bin TL, ikinciye; 4 bin TL, üçüncüye 3 bin TL. İki filme jüri özel ödülü ve 1000 TL.

Belgesel dalı: Birinciye NYFA’da 8 haftalık sinema eğitimi ve 5. bin TL, ikinciye 3 bin 500 TL, üçüncüye 2 bin 500 TL

Animasyon dalı: Birinciye NYFA’da 4 haftalık sinema eğitimi ve 5 bin TL, ikinciye 3 bin TL, üçüncüye 2 bin TL

Geçen yıl sanat, sinema ve iş dünyasından birçok ismin Maslak TİM Show Center’da yapılan ödül töreninde buluştuğunu ifade eden Yarışma Koordinatörü Arif Burcay Yılmaz, “Fatih Üniversitesi olarak 4 yıl önce heyecanla başladığımız Kristal Klaket Kısa Film Yarışması’nın her geçen yıl çok daha fazla genç sinemacıya ulaştığını görmek, bizleri gururlandırıyor. Sosyal sorumluluğumuz doğrultusunda Türk sinemasına ve genç yönetmenlere katkı sağlayabiliyorsak ne mutlu bizlere.” şeklinde konuştu. 15 Kasım’a kadar başvuruların kabul edileceğini söyleyen Yılmaz, bu yılki ödül törenini 15 Şubat tarihinde yine TİM Show Center’da yapacaklarını ifade etti. Geçtiğimiz yıl ödül töreninde dünyaca ünlü İranlı keman virtüözü Farid Farjad’ı ağırladıklarını ve çok büyük ilgi gördüğünü belirten Yılmaz, “Bu yılki ödül töreni için de çok değerli isimlerle görüşüyoruz, onu da önümüzdeki günlerde paylaşacağız.” dedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.