Kurtuluş Savaşı’nda Önemli Yeri Olan Servetiye Köyüne Müze Yapılacak

KOCAELİKurtuluş Savaşı’ndaki rolüyle Kocaeli tarihinde yer edinen Başiskele Servetiye köyü, kültürünü ve tarihini yapılacak müzeyle geleceğe taşıyacak. Müzenin ocak ayı içinde tamamlanarak hizmete açılması planlanıyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan müzede köyün kendine has yöresel araçları ile Kurtuluş Savaşı’nda kullanılan tüfek ve kama gibi savaş aletleri sergilenecek. Zemin üzerine 1 kat olarak inşa edilecek olan müze aynı zamanda köy konağı olarak da kullanılacak.

Kullanım özelliklerini yitirme aşamasına gelmiş iki binanın yıkımı sonucu elde edilen alanda inşa edilecek yapı, müze ve köy konağı olarak da hizmet verecek. Müze şimdiki muhtarlık binasının bulunduğu 272 metrekare alan üzerine yapılacak. Zemin üzerine bir kat olacak yapı 207 metrekare kullanım alanına sahip olacak. Yapının zemin katında giriş terası, müze odası, konuk odası, mutfak ve ıslak zeminler; ikinci katında ise muhtarlık, çok amaçlı toplantı odası ve sofa bölümü yer alacak. Müzenin inşaat sistemi ise betonarme karkas sistem şeklinde yapılacak. Müze, köydeki evlerin özgün dokusuna uygun yapılacak. Bu çalışma için zemin kat dış cephe kaplaması olarak kayrak taşı, 1. katta ise ahşap yalı baskı kaplama gerçekleştirilecek. Müzede ahşap payandalar, ahşap söveler ve giyotin pencereler göze çarpacak.

Öte yandan müzenin yapımı için bina yıkımı, kazı ve sıkıştırma çalışmaları tamamlandı. Servetiye köyünün sosyo-kültürel altyapısına önemli katkısı olacak projenin önümüzdeki yıl ocak ayı içerisinde tamamlanması öngörülüyor.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.