Kütahya Depremi Sonrası Yaralar Sarılmaya Devam Ediyor

Kütahya depremi sonrası evlerine giremeyen vatandaşlar (SONER KILINC/AFP/Getty Images)

Kütahya’nın Simav ilçesinde 19 Mayıs gecesi 23.15’te meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki depremin ardından vatandaşlar bu geceyi de sokakta geçirdi.

Depremle birlikte büyük sarsıntı yaşayn Kütahya ilçesi Simav’da bulunan vatandaşlar korkudan eve giremediklerini ifade ediyorlar.

Deprem sonrasında içlede toplam 200 çadır kurulmuş ve köylerde da çadılar kurulmaya devam ediyor. Tolam iki bin çadır kurulacağı tahmin ediliyor.

Çadırlarda toplam 6 kişi kalabiliyor. Çadırlarda yaşayabilmeleri için vatandaşlara yatak ve yemek dağıtıldı.

Ayrıca yararlılar için Ulusal Medikal ve Kurtarma Ekibinin (UMK) kurduğu bir revir mevcut.

Deprem sonrası çadırlara yerleşen vatandaşlar,deprem sırasından yaşadıkları korku dolu anları anlattılar. 2 çocuk babası Özen, Deprem anında olanları şöyle anlattı, “Elektirikler kesildi ve oda daki soba devrildi. Ben diğer odaya geçmeye çalışırken üstüme büfe devrildi. Üstüme devrilen büfeyi kaldırmaya çalışırken eşim ve çocuklarıma dışarı çıkmalarını söyledim. Büfenin altından kurtulmayı başardıktan sonra merdivene gittik fakat merdiven basamakları yıkılmıştı. Bu yüzden orada tıkılı kaldık ve binadan çıkamadık. Evin yıkılması durumunda molozların altında kalmamak için çatıya çıktık. Sonra binaya biri merdiven dayadı ve dayanan merdivenden aşağıya inebildik. Fakat sobadan dolayı tüm evi duman sarmıştı çok korktuk”.

Simav ilçesi genelinde depremden dolayı ilk ve orta dereceli okullarda eğitim ve öğretime 30 mayıs tarihine kadar ara verildi.

 

Yoruma kapalı.