Kuzey Kore’nin Füze Fırlatışı, ABD Hava Kuvvetlerinin Büyük Tatbikatları Öncesine Denk Geldi

Kuzey Kore Devlet Medyasından

Kuzey Kore, ilk füzesini yerel zamana göre 29 Kasım Çarşamba günü; Kore yarımadasında ABD ve Güney Kore ortak Hava Kuvvetleri tatbikatı başlamadan bir hafta önce fırlattı.

Güney Kore’nin Yonhap Haber Ajansına göre; Güney Kore Genelkurmay Başkanları, tanımlanamayan bir balistik füzenin Güney Pyongan Eyaletinden doğuya doğru uçtuğunu söylediler.

ABD ve Güney Kore orduları şimdi detayları inceliyorlar.

Füze fırlatılışı, ABD ve Kuzey Kore büyük bir askeri tatbikata başlatmadan önceye denk geliyor. ABD Pasifik Hava Kuvvetleri, 25 Kasım açıklamasında; tatbikatın “düzenli olarak programlandığını” vurgularken, füze fırlatılışından sonra daha da önem kazanacak.

Balistik füze fırlatılışı, Kuzey Kore rejiminin ABD’nin ana topraklarına saldırma tehdidi ve aynı zamanda, Japonya ve Güney Kore’ye nükleer silahlarla saldırı tehditleri sonrasında meydana geldi.

2015 yılında başlayan “Vigilant Ace”, Kuzey Kore’nin nükleer füze tutkusu döneminde doğan yeni bir askeri tatbikat türü.

O sene ilk yıl, 7. Hava Kuvvetleri Müfettişi Tatbikat planlayıcısı Binbaşı David Villa’ya göre; ordu, bu tatbikat türünün Hava Kuvvetleri uygulamalarına “stratejikten operasyonele taktiksel mekanizmalar” sağlayarak, taktiksel tatbikatlara daha yüksek seviyede hakimiyet ve kontrol getirdiğini söyledi.

Başka bir deyişle, tatbikat Hava Kuvvetleri’nin gerçek bir savaşın gerektirdiği şekilde planlama ve uygulama yapmasını sağlıyor.

Kuzey Kore’nin füze testlerindeki duraklaması, komünist rejimin Dışişleri Bakanlığının herhangi bir müzakereden önce başlatılacak 60 günlük duraklamaya ilişkin şartını yerine getirmeye çalışmakta olduğuna dair bazı umutlar vermişti. Çarşamba günkü füze fırlatılışı bu düşünceyi sildi.

Fırlatmanın, Vigilant Ace üzerinde herhangi bir etkisi olup olmadığı görülmeye devam edecek. Bu sene, tatbikat hakkında yapılan bilgilendirme açıklamasında, düzenli olarak programlandığı, fakat aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri ve Güney Kore’nin uzun süredir devam eden ittifakının altı çizildi ve ABD’nin yarımadaya olan bağlılığını teyit etti.

Diğer tatbikatlar daha stratejik düzeyde iş görürken, taktiksel seviyedeki tatbikatların simülasyona bırakılması, bu tatbikatlarla ABD’yi ve Kore Cumhuriyeti (ROK) hava kuvvetlerini, şavaşın ani gerçeklikleri ile baş edebilmeyi gerektiren gerçek dünya savaşı durumları için hazırlamayı hedefliyor.

2015 yılında “Vigilant Ace” 200 uçak ve 20.000 ABD ve ROK katılımcısına sahipti.

Bu yıl, Hava Kuvvetleri katılan ROK personelinin sayısını açıklamadı, ancak 12.000 ABD’li personelin ve 230 uçağın yer alacağını söyledi.

Hava Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada, “Bu gerçekçi hava muharebesi tatbikatı, ABD ve Kore Cumhuriyeti kuvvetleri arasındaki işbirliğini artırmak ve her iki ülkenin de muharebe etkinliğini arttırmak için tasarlandı.” dendi.

Geçen sene tatbikat, bir uçak filosu büyüklüğünde kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer savunma içeriyordu. Deniz ve hava kuvvetleri personeli; kimyasal, biyolojik veya radyolojik silahların kullanılmış olabileceği varsayılan bir ortamdaki simülasyonda eğitildi.

Bu sene, Güney Kore ordu yetkilileri Yonhap Haber Ajansına, ABD’nin altı F-22 Raptor görünmez savaş uçağını yer almak üzere göndereceğini söyledi.

Bu, altı F-22 görünmez savaş uçakları için Güney Kore üzerinde bir kerelik ilk uçuşu olacak.

Çarşamba günkü fırlatma, aynı zamanda Eylül ayı sonlarında yapılan ABD’nin bölgedeki stratejik varlıkların rotasyonunu artırma anlaşmasının sonrasına denk geldi. Bu varlıkların arasında, uçak gemileri, nükleer güçle çalışan denizaltılar, görünmez (hayalet) savaş uçakları veya füze savunma sistemleri ve diğer varlıkları içerebilir.

Bölgeyi devriye gezen 7. Filo, geçtiğimiz hafta ilave iki uçak gemisi ve onlara bağlı çarpışma gruplarına ev sahipliği yaparak, Deniz Filosu’nun bölgedeki duruşunu geçici olarak destekledi.

Kuzey Kore’nin füze denemesi onların gidişinden hemen sonra geldi.

 

Epoch Times

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.