Lavrov: “Batılı Başkentler, AGİT’in Yeniden Canlanma Şansını Ortadan Kaldırıyor”

Fotoğraf: OSCE

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un katılması nedeniyle Ukrayna’nı yanı sıra bazı ülkelerin dışişleri bakanları AGİT toplantısını boykot etti. Lavrov ise AGİT’i “AB ve NATO’nun uzantısı” olmakla suçladı.

Kuzey Makedonya’da başlayan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Yıllık Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda Rusya gerilimi yaşandı. Bazı ülkeler Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un toplantıya katılmasını gerekçe göstererek boykot etti. Toplantıda konuşan Lavrov ise, AGİT’i “AB ve NATO’nun uzantısı” olarak nitelendirdi.


Ukrayna’nın yanı sıra Polonya ve Baltık ülkeleri Estonya, Letonya ve Litvanya dışişleri bakanları, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’u protesto etmek için Üsküp’teki AGİT toplantısına katılmadılar. Söz konusu ülkeler, diğer NATO üyesi ülkelerin Lavrov ile aynı masada buluşmasını da eleştirdiler. AGİT toplantısının açılış konuşmasını yapan Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitra Kovaçevski ise açık bir şekilde Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısını kınadı.
Söz sırasında 17. olan Rusya adına konuşan Lavrov, normal koşullarda planlanan üç dakika yerine 15 dakika konuşarak ülkesini savundu. Ayrıca, AGİT’i de “AB ve NATO’nun uzantısı” olarak nitelendirdi.


AGİT, Rusya’nın halen NATO üyesi ülkelerle bir araya geldiği nadir platformlardan birisi. Bu nedenle Ukrayna savaşının çözümünde kilit rol oynayabileceği ileri sürülüyor. Özellikle Almanya ve ABD, Rusya ile temasın sürmesinden yana. Bu nedenle AGİT toplantısında katılmaya devam ettiler.(OSCE)

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.