Lensler ile İnsanüstü Görüş Yeteneği Elde Edilebilecek

Tübitak’tan alınan bilgiye göre, Washington Üniversitesi’ndeki mühendisler, esnek ve kullanımı emniyetli bir kontak lens içine elektronik devre ve ışıklar koymayı başardılar.

Lenslerin yapımının hiç de kolay olmadığını belirten mühendisler, esnek ve sağlığa zarar vermeyecek malzemeler ile yüksek sıcaklıklarda, zehirli kimyasallar kullanılarak üretilen elektrik devrelerini bir araya getirmenin zor olduğunu belirtiyorlar. Lenslerin yapımında, birkaç nanometre kalınlığında (bir saç telinin binde biri kadar) devre katmanları kullanmışlar.

Bu teknoloji sayesinde, ileride dış dünyadan bize gelen görsel bilgiden fazlasını görebileceğiz. Böyle bir lensin en güzel yanı, başkalarının göremeyeceği şekilde, havada bir ekran varmışçasına görüntü izleyebilmek ve internette dolaşabilmek. Bunun yanısıra, insanların görme yetenekleri bu lensler sayesinde geliştirilerek, gece görüşü ya da kızılötesi gibi yetenekler de sağlanabilecek. Araştırmacılar, bu gelişmelerin çok yakın zamanda mümkün olmadığını belirtiyorlar.

 

Yoruma kapalı.