Libya’nın Doğusunu Vuran Sellerde Can Kaybı Artıyor

Libya’nın doğusundaki Bingazi, Beyda, Merc, Suse ve Derne şehirlerinde etkili olan aşırı yağış ve sellerde binlerce kişinin kayıp olduğu bildirildi

Libya’nın doğusunda meydana gelen sellerde çok sayıda kişi hayatını kaybederken binlerce kişinin de kayıp olduğu bildirildi.

Libya’nın doğusundaki hükümetin Başbakanı Usame Hammad, Derne kentindeki selde ölenlerin sayısının 2 bini geçtiğini söyledi. 

Hammad, Derne’deki durumu “felaket ve iyi değil” olarak nitelendirdi.

Libya doğusundaki hükümetin İçişleri Bakanı İsam Ebu Zeribe ise, Derne kentinde şiddetli yağışlar nedeniyle hayatını kaybeden 1500’den fazla kişinin cesedinin bulunduğunu, kayıp kişi sayısının ise 7 bine ulaştığını söylemişti.

Uluslararası Yardım Çağrısı

Derne Belediye Meclis Üyesi Ahmed Emdur, “Derne yıkık bir kent haline geldi. Acilen uluslararası müdahaleye ihtiyacımız var.”

“Deniz yollarının acilen açılması gerekiyor. Çünkü kente ulaşan tüm kara yolları yıkıldı, sadece tek bir yol kaldı. Ondan da geçiş zor.” ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler (BM) Libya İnsani Yardım Koordinatörü Georgette Gagnon ise X sosyal medya platformundan yaptığı paylaşımda, “ülkenin doğu bölgelerini etkisi altına alan Daniel fırtınasının yıkıcı etkilerinden derin üzüntü duyduğunu” ifade ederek, Libya’nın doğusundaki yerel otoritelerin ve ortaklarının desteklenmesi adına hazırlık yapılması için acil müdahale ekibini görevlendirdiğini belirtti.

40 Yılın En Yüksek Yağışı

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Sözcüsü Muhammed Hammude, meteoroloji verilerinin Cebel el-Ahdar bölgelerinde kaydedilen yağış miktarının yaklaşık 400 milimetreyi gösterdiğini ve bu miktarın Libya’da 40 yıldan uzun süredir kaydedilen en yüksek yağış miktarı olduğunu belirtti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.