Liu Gongquan; “Büyük Kaligrafi Ustası ve Örnek Danışman”

Liu Gongquan (778-865), Çin tarihinin Tang Hanedanlığı döneminde ünlü bir kaligrafist (hattat) idi. Onun kaligrafileri, güçlü, zarif ve düzgün bir yapıya sahiptir ve nesiller boyunca kaligrafistler tarafından onurlandırıldı.

29 yaşındayken imparatorluk sınavını geçti ve düşük seviyeli bir memur olarak yerel yönetim için çalıştı. 40 yaşındayken, yazıları İmparatorun dikkatini çekti. Kısa bir süre sonra, İmparator tarafından başkent Chang-an’a çağrıldı ve sarayda hizmet vermeye başladı. Liu, dürüst ve açık sözlü bir adam olarak bilinir ve birçok kişi, kaligrafilerine yansıyan kişiliğinden dolayı soyluların büyük meblağlar karşılığı onun eserlerini talep ettiğini hisseder.

Liu Gongquan, görev süresi boyunca yedi İmparatora hizmet etti. Onun dürüst tavsiyeler içeren şiirleri, kaligraflar tarafından takdir gördü.

Bir İmparator, sık sık imparatorluk görevlerinden kaçınıyordu. Bir keresinde Liu ile kaligrafi üzerine sohbet ederken, Liu’ya böyle iyi kaligrafi yapabilmesinin sırrını sordu. Liu: “Fırça kalbi yansıtır. Eğer kalp doğruysa, fırça da olacaktır.” diye yanıtladı. İmparator bu yanıttan Liu’nun kendisine sadece iyi bir kaligrafi yazma metodu değil, aynı zamanda imparatorluk konularında görevini yerine getirmesi içinde tavsiye verdiğini fark etti. İmparator, bir defasında bakanları ile Liu’nun da hazır bulunduğu bir toplantı düzenledi. Konu eski imparatorların tutumlu hayatlarına geldiğinde İmparator kollarını gösterdi ve gururla: “Bu elbise oldukça eski ve ben hala onu giyiyorum.” Bunun üzerine Liu hariç tüm bakanlar imparator için övgülerde bulunmaya başladı.

Bunu fark eden İmparatorun sorması üzerine Liu, “Majesteleri, imparator halkını himaye etmek ve imparatorluğu yönetmek için yaratılmıştır. En önemli şey, adil ve etkin bir sistem kurmak için bu görevde dürüst ve ehil öğütler vererek imparatorluğa hizmet edecek erdemli ve yetenekli insanları seçmektir. Bu önlemler, uygar bir toplum ve müreffeh bir ulusa ulaşmayı sağlayacaktır. Bununla karşılaştırıldığında eski bir elbise giymek, önemsiz bir konudan başka bir şey değildir.” dedi.

İmparator bu cevap karşısında ona kızmadı, bunun yerine “örnek danışman” olarak Liu’yu övdü.

Çin kültüründe kaligrafi, edebiyat, resim ve diğer sanat eserlerinin yazarın (eser sahibinin) kişiliğini, erdemini, düşünceleri ve duygularını yansıttığı kabul edilmektedir. İnsanlar genelde Liu’nun dürüstlüğü ve ahlâkının kaligrafilerine yansıdığını söyler.

 

 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.