Loreena Mckennitt Türkiye’ye Geliyor

Fotoğraf: sosyal medyadan alınmıştır

Dünyaca ünlü, İrlanda asıllı Kanadalı vokalist, arpist ve piyanist Loreena McKennitt, Türkiye’de 3 farklı konser verecek!

30 yılı aşan kariyerinde “Eklektik Kelt” müziğiyle dünya çapında 20 milyona yakın albüm satan Kanadalı Şarkıcı ve Besteci Loreena McKennitt “The Mask and Mirror 30. Yıl Turnesi” kapsamında Türkiye’ye geliyor. Sanatçı 30 Haziran’da İzmir Kültürpark, 1 Temmuz’da Ankara Atılım Üniversitesi ve 2 Temmuz’da İstanbul Harbiye’de dinleyicileriyle buluşacak.
Loreena’nın 2024 yılında yayımladığı yeni albümü “The Road Back Home” sanatçının köklerine kariyerinin başlangıcına, folk dünyasındaki ilk günlerine ve folk dünyasının karakteristik topluluk kültürüne bir tür müzikal geri dönüşü yansıtıyor. 10 şarkıdan oluşan albüm dijital platformlar yanında CD ve plak olarak da dinleyici ile buluşuyor.

Sadece Kuzey ve Güney Amerika’da değil, Avrupa’da ve Avustralya’da da en çok satanlar arasına girmeyi başardığı albümleri ve mistik şarkılarıyla dünya çapında geniş bir kitleye seslenen sanatçı, 2018 yılında yayımladığı “Lost Souls” (Kayıp Ruhlar) albümü ile de büyük beğeni kazanmış ve Türkiye’de de hayranlarıyla buluşmuştu.

Albüm Hint-Avrupa kökenli kavimlerden Bedevilere uzanan çağdaş fikirlerin zengin ve eklektik bir sunumu niteliğinde. Nyckelharpa (İsveç halk çalgısı), ut, kanun, flamenko gitar, vurmalılar gibi çeşitli enstrümanlarla bezeli albümde Loreena McKennitt vokallerin dışında piyano, klavye, akordeon ve arp çaldı. Mart 2019’da Loreena, dünyanın en ikonik mekanlarından biri olan Royal Albert Hall performansını “Live At The Royal Albert Hall” albümünü dinleyiciye sundu. Aralık 2022’de “Under A Winter’s Moon” albümünü dinleyici ile buluşturan sanatçı albümün yapımcılığını üstlenmesinin yanı sıra arp, klavye ve akordeon da çalıyor.

Loreena McKennitt, kariyeri boyunca aralarında Kanada’nın en önemli müzik ödülü Juno’nun ve Billboard Uluslararası Başarı Ödülü’nün de yer aldığı çok sayıda ödüle layık görüldü, Grammy ödüllerine ise iki kez aday gösterildi.Bugüne dek ABD, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Brezilya, Fransa, İspanya, İtalya, Yunanistan ve Türkiye’de altın, plâtin ve çoklu platin sertifikaları elde etti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.