Macron, Geleneksel Tarım Fuarında Çiftçiler Tarafından Protesto Edildi

Fotoğraf:Sniff Out Stocks X

Hükümetin ve AB’nin tarım politikalarına tepki gösteren çiftçiler, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u protesto etti.

Ulusal basındaki haberlere göre, Macron’un fuara gelmesiyle onlarca çiftçi, güvenliği de geçerek etkinliğin yapıldığı alana girdi. Öfkeli kalabalığı kontrol altına almaya çalışan güvenliğin yetersiz kalması üzerine fuara özel polis birimleri intikal etti. “Macron istifa” sloganı atan çiftçiler, “gerekirse Macron’u fuardan kendi elleriyle çıkaracaklarını” belirtti. Islıklar çalarak Macron’u yuhalayan çiftçiler, polislere yumurta fırlattı. Eylemciler ve polis arasında arbede yaşanırken, bazı çiftçiler gözaltına alındı. Polis, eylemcilere biber gazıyla müdahale etti.

Eylem devam ettiği sürece fuarın bazı alanlarının halka kapalı olacağı duyuruldu. Organizatörleri ayrıca fuarın bugün halka açılış saatini erteledi. Fuarı ziyaret etmeye gelen 2 bini aşkın kişi kapıda bekliyor. Çiftçiler, Fransa Cumhurbaşkanı’nın ülkede yaşanan “tarım krizinin” farkına varıp buna çözüm üretmesini istiyor.

Fuarda konuşma yapan Macron, tarım krizinin bu fuarda birkaç saate çözülmeyeceğini ifade ederek, etkinliğin iyi geçmesi gerektiğini söyledi. Çiftçilerin “gelir krizi” yaşadığını belirten Macron, Avrupa Birliği (AB) düzeyinde çiftçiler için taban fiyat belirleyeceklerini kaydetti. Tarım sektörü sendikalarını 3 hafta sonra Elysee Sarayı’nda ağırlayacağını bildiren Macron, “Soulevements de la Terre” isimli çevreci topluluğu fuara davet ettiğine yönelik iddiayı sert bir dille yalanladı.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, tarım ve hayvancılık fuarının açılışında tarım dünyasındaki sendikalar, sanayiciler ve çevre derneklerinin temsilcileriyle bir tartışma düzenlemeyi planlamıştı. Ancak ardı ardına gelen geri çekilmeler ve eleştiriler karşısında Cuma akşamı bu tartışmanın iptal edildiğini kamuoyuna duyurmuştu. Franceinfo Medya Kurulusuna yansıyan habere göre, geçen yıla kıyasla Paris uluslararası tarım salonunun güvenliğinin arttırıldığı belirtiliyor. 2023’e kıyasla yüzde 30 daha fazla arttırılan güvenlik şirketlerinin personeli kontrolü sağlayacak. Görevlendirilen polis memuru sayısı ise geçen yıla oranla neredeyse iki katı olup, yaklaşık bin polis memuru seferber edildiği açıklanmıştı.

Fransa’da hükümetin ve AB’nin tarım politikalarına tepki gösteren çiftçiler, günlerce traktörleriyle Paris ve çevresindeki yolları trafiğe kapatmıştı

Çiftçilerin Avrupa geneline yayılan protestoları, Haziran ayında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerinde kazanç elde etmesi beklenen aşırı sağın büyüyen bir seçmen kitlesini temsil ettiği göz önüne alındığında, Fransa ve ötesindeki siyasi sonuçlarla ilgili endişeleri artırdı.

Fransız çiftçiler bu ayın başında Başbakan Gabriel Attal’ın 400 milyon euro (433 milyon dolar) değerinde yeni önlemler sözü vermesinin ardından protestoları büyük ölçüde askıya almıştı.

Ancak Paris tarım fuarı öncesinde hükümete daha fazla yardım sağlaması ve vaatleri yerine getirmesi yönünde baskı yapmak amacıyla protestolar bu hafta yeniden başladı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.