Macron; “Suriye Harekatı Çılgınlık”

Avrupa Birliği Liderler Zirvesi’ndeki basın toplantısında konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye’nin Suriye’ye başlattığı harekatı ‘çılgınlık’ olarak nitelendirdi.

Suriye’nin kuzeyinde yaşanan gelişmelerde Batı ve NATO’nun “büyük hatası” olduğunu vurgulayan Macron, Türkiye’nin de üyesi olduğu NATO ittifakının işleyişinin sorgulanması gerektiğini ifade etti.

Macron bölgedeki inandırıcılığını yitirdiğini belirterek, “Bölgede, Rusya, Türkiye ve İran gibi ülkelerin sözü geçiyor” dedi.

Macron, Orta Doğu bölgesinin Avrupa için stratejik bir önem taşıdığını vurgulayarak, “Orta Doğu’da Avrupa’ya layık otonom bir kapasite oluşturmalıyız.” şeklinde konuştu ve “Bölgede (ABD’gibi) müttefiklerimiz olsa da Orta Doğu’da küçük hissedar olmaya devam edemeyiz” dedi.

Avrupa’nın harekete geçmesini savunan Macron, Türkiye konusunda ortak bir karar aldığını, Türkiye’ye silah ihracatını durdurduğunu söyledi. Macron, Almanya Başkanı Angela Merkel ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile birlikte Erdoğan ile görüşüleceğini açıkladı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.