“Mahpeyker” Filminin Galası Osmanlı Hanedanlarının da Katılımıyla Gerçekleşti

"Mahpeyker"

İSTANBUL– Mahpeyker Kösem Sultan filminin galası Maslak TİM Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirildi. Galanın onur konukları ise Osmanlı hanedan üyeleri oldu.

Hanedan üyelerinden galaya katılanlar arasında; Orhan Osmanoğlu, Adile Osmanoğlu, Fethiye Nami Osmanoğlu vardı. Orhan Osmanoğlu, Türkiye’de bu tarz filmlerin çok sık yapılmadığını söyledi. Osmanoğlu, İstegimiz bu tarz filmlerin daha çok yapılması. Bugüne kadar yapılan filmler tarihimizi güzel anlatmıyor inşallah daha güzel projeler olur” dedi.

Filmde Sultan 1. Ahmed’i canlandıran Gökhan Mumcu, güzel bir film ortaya koyduklarını ancak belgesel türünden bir yapıt olmadığı için dönemin bütün gerçekliğini veremediklerini söyledi. Mumcu, “Güzel bir film oldu, filmin içinde aşk ve iktidar kavgası verildi. Aslında tarihin bütün gerçekliği ile çekmiş olsaydık zorlanırdık. Ben Sultan Ahmed’i canlandırıyorum. Sinema tadında çektik ve birazcık gerçeğinden uzaklaşarak çekmek zorunda kaldık ama yine de tarihe ayna tutacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Mahpeyker Kösem Sultan filminin ana karakteri Selda Alkor ise film hakkında yorum yapmaktan kaçındı. Alkor, film hakkındaki kararı izleyicilerin vereceğini ifade etti.

Senaryosunu gazeteci yazar Avni Özgürel’in kaleme aldığı, yönetmenliğini Tarkan Özel’in yaptığı Mahpeyker Kösem Sultan filmi 15 Ekim 2010 tarihinde vizyona girecek.

Osmanlı İmparatorluğunun gücüne yaraşan valide sultan imgelerinin en çarpıcı karakteri olan Kösem Sultan’ın kaçınılmaz dönüşümünün hikayesi olan Mahpeyker’in yapımı İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın desteğiyle gerçekleştirildi.

Çekimleri İstanbul Kurtköy’de 1500 metrekare alana kurulan platoda Topkapı Sarayı Harem Dairesi’nin seçildi, mekanlarını aynı ölçülerde yansıtan dekorların yanısıra Topkapı Sarayı, Haseki Külliyesi, Yeni Camii Hünkar Mahfili, Sultan Ahmet Camii’nde, 85 kişilik çekim ekibinin yanısıra çeşitli seviyede rollerde çok sayıda oyuncunun katılımıyla gerçekleştirildi.

Filmin ana karakterleri; Selda Alkor, Damla Sönmez, Gökhan Mumcu, Selda Özer , Ayten Soykök, Suavi Eren ,Öykü Çelik , Başak Parlak, Uğur Kıvılcım ve Mansur Ark’tan oluşuyor.

Mahpeyker, çocuk yaşında esir kafilesiyle İstanbul’a getirilip bir ailenin yanına evlatlık olarak verilen genç kızın Osmanlı İmparatorluğu’nu yönetme gücünü elde edecek seviyeye tırmanışının hikayesini anlatıyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.