“Manavgat’taki yangında dumanın ısıttığı yer yanmaya başladı”

Antalya Orman Bölge Müdürü Vedat Dikici, 10 gün süren yangında 50 bini orman olmak üzere 75 bin hektar alanın zarar gördüğünü söyledi.

Antalya’nın Manavgat ilçesi Yeniköy mahallesinde 28 Temmuz’da saat 12:00 sularında başlayan yangın, rüzgarında etkisi ile hızla yayıldı. 10 gün süren büyük manavgat yangınında, 75 hektar alan yandı.  

Antalya Orman Bölge Müdürü Vedat Dikici, Antalya’da bu yıl çıkan yangın sayısının 180’i geçtiğini belirterek 28’inden sonra çıkan yangınların ise büyük afet niteliğinde olduğu için ses getirdiğini söyledi. 

Dikici, “O zamana kadar bizim 160 civarı yangınımız vardı. Sürekli mücadele ediyoruz. Yılda ortalama Antalya’da 250- 300 orman yangını çıkıyor” dedi.

Bu yıl ayın 27’sinden itibaren başlayan aşırı sıcakların yaşandığını vurgulayan Dikici, “40 derecenin üstünde hava sıcaklığı. Nem oranı yüzde 8, 7 ve 6’ları gördü, neredeyse nemsiz takır takır kuru bir hava. Her yer kurudu. Rüzgar poyraz, saatte 40-50 kilometreleri geçti hatta helikopterle pilotlarımız ölçtüğünde bana ’42 knot’ dedi yani 84 kilometre” diye konuştu.

Dikici, “Alevden büyük bir atlamayla dumanın ısıttığı yer yanmaya başladı. Zaten bu yangınların büyümesi böyle oldu. Düşünün ilk çıkan yangında, ben Antalya’da helikopterin başında hazır bekliyorum, ihbar geldiğinde bindim. 11’inci dakikasında 2 kilometreyi geçmiş, 2,5 kilometreye yaklaşmıştı. Biz Manavgat’a 22 dakikada vardığımızda Kalemler Mahallesi yanıyordu. Helikoptere “Önce köyü kurtaralım” diye talimat verdim” diye konuştu.

Her yeri görebildiği Güğü Kulesi’nde olduğunu söyleyen Dikici, neredeyse yangını kontrol etmek üzereydik demesinin ardından AKseki’deki yangını gördüğünü söylüyor. Bir saat içerisinde Oyapınar Barajı’nı geçtiğini söyledi.

“Düşünebiliyor musunuz? 2,5 saatte geldiği mesafe Hocalı Mahallesi ve Kepezbeleni’ni aşmış, barajı aşmış, ikinci barajı geçti. Saat 03.00- 03.30 arası da zaten yangın Sarılar’ın üstüne kadar gelmişti. Zaten en büyük alanın yanmasına sebep bu ikinci yangın oldu. Artık evlere, köylere dalınca bizde mecbur önce evleri ve insanları korumanın derdine düştük” 

 “Şükür ki orada yangını kontrol altına almayı başardık. Yani bu yaşadığımız 10 günlük şey, ben 35 yıldır orman yangınlarıyla mücadele ediyor, yangına gidiyorum. Çok yangın söndürdük ama bu yangın değildi, bu hakikaten bir afetti” diye konuştu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.