Meditasyon Sayesinde Süper Model Pooja Mor, Görkemli Dünyada Emin Adımlarla İlerliyor

Fotoğraf: Ace Amir

Pooja Mor, Falun Dafa sayesinde hayata farklı bir şekilde bakabiliyor…

Moda dünyasının seçkin kişiliklerinden biri olma yolunda ilerleyen, New York merkezli Hint modelin hikayesi; inanç, dayanıklılık ve kendi kişisel içgüdülerine derin bir güvenden bahsediyor.

Diğer Hintli kızlar gibi, Mor da bilgisayar mühendisliği mezunu olmaya odaklıydı; podyum hayat planının asla bir parçası olmadı. Arkadaşlarından birinin, 2012 yılında düzenlenen bir güzellik yarışmasına onu bir katılımcı olarak kaydetmesiyle modellik hayatı başlamış oldu.

 “Clean & Clear Ahmedabad Times Fresh Face” yarışmasını kazanması; Mor için büyük sürpriz oldu.

Mezun olduktan sonra Mor, Yeni Delhi’ye taşındı ve modelliği denemek istedi. Yeni Delhi’de düzenlenen Fashion Week ve Mumbai ona geleceği için deneyim kazandırdı. Daha sonra, New York’ta Elite’i temsil eden bir arkadaşı onun fotoğrafını Instagram’da yayınladığında, uluslararası çapta konuyla ilgili kişiler kapısını çaldı. 

Fotoğraf: Ace Amir

 

2015 yılında, Elite New York ona bir iş teklif etti ve kısa bir süre sonra kendisini Palm Springs’de “Louis Vuitton’un Resort Collection” podyumunda buldu. Daha fazla iş fırsatları yakalamak için, 2016 yılında New York’a taşındı.

Çoğu kişi, modellerin hayatlarının göz alıcı olduğunu sanır. Fakat, daha yakından baktığınızda, aslında hayatlarının sadece şampanyalar ve pahalı yatlardan ibaret olmadığını keşfedersiniz.

Pooja Mor, yeni bir çevreye ve başka bir ülkeye taşınırken zorluklar yaşadığını söylüyor. Hatta yıllar sonra bile; çeşitli kültürlere, topluluklara ve farklı mutfaklara adapte olmakta halen zorlandığını söylüyor. Modellik, birçok fiziki ve duygusal zorluklar getirdiğinden; Mor, ona denge kazandıracak bir şey arayışındaydı.

Fotoğraf: Pooja Mor

 

Yaklaşık üç yıl önce, süper model Mor; “Doğruluk-Merhamet-Hoşgörü” ilkelerine dayalı bir meditasyon uygulaması olan Falun Dafa’yı öğrendi.  Falun Dafa meditasyonu, vücudu güçlendiren beş takım meditasyon egzersize sahip olmasının yanı sıra; zengin öğretileriyle de zihni, iyi ve olumlu bir şekilde geliştiriyor.

Epoch Times gazetesine verdiği röportajda Pooja Mor, Falun Dafa egzersizlerini yaptığı her seferinde kendisiyle olan bağını güçlendirdiğini hissettiğini söylüyor.

“Sabahları kendime zaman ayırıp, Falun Dafa egzersizlerini yapıyorum. Bu zaman, kendi özüme dönmek için kendimi uyumlandırma zamanım. Bir Hintli olarak hep meditasyon yapıyordum. Ailem oldukça spritüel ve çevremde çocukluğumdan beri yoga ve meditasyon yapılıyor. Meditasyon yapmak, hayatımı farklı bir şekilde görmemi sağlıyor.”

Fotoğraf: Instagram | poojamor

 

Mor, Falun Dafa uygulaması sayesinde daha iyi biri haline geldiğini ve uygulamanın ona ilham kaynağı olduğunu söylüyor. Daha önceleri, bazı durumlarda şikayet eden biri olduğunu ve bir şeyler ters gittiğinde suçu başkalarında aradığını söylüyor. Fakat şimdi, kendi hatalarını kabul ettiğini ve olayları olumlu hale dönüştürmek için neleri daha iyi yapabileceği üzerinde düşündüğünü belirtiyor.

Pooja Mor, New York şehrinde mum ışığı nöbeti tutuyor – Çin’de zulüm sırasında hayatlarını yitiren Falun Gong uygulayıcıları anılıyor. (Fotoğraf: The Epoch Times/Benjamin Chasteen)

 

Mor, sabahları meditasyon yapmak için kendisine vakit ayırıyor. Falun Dafa, onun ayaklarını yere sağlam basmasının sırrı.

 

Pooja Mor, Falun Dafa’nın beşinci takım egzersizini yaparken (Fotoğraf: The Epoch Times/Benjamin Chasteen)

 

Mor; Epoch Times ile yaptığı röportajda: “Burada insanların her zaman gelecek korkusu içinde olduklarını gördüm. Bence, bu hisleri bırakabilir ve sadece yolunda yürüyebilirsen, her şey çok daha kolay bir hale geliyor. Eğer her anı yaşayabiliyorsanız, o zaman yaşamın gerçek güzelliğini de daha derin bir seviyede anlayabilirsiniz.” diyor.

Mor sözlerini; ”Hayatın akışını/kaderinizi takip edin ve kendinizi dengede tutun.” diyerek bitiriyor.

 

Not:

Falun Dafa (Falun Gong olarak da bilinir), “Doğruluk, Merhamet ve Hoşgörü” evrensel ilkelerine dayalı bir kişisel gelişim meditasyon sistemidir. 1992 yılında Bay Li Hongzhi tarafından Çin’de tanıtıldı. Halen 114 ülkede 100 milyonun üzerinde kişi tarafından uygulanmaktadır. Ancak, bu barışçıl meditasyon sistemi 1999 yılından beri Çin’de halen vahşice zulüm görmektedir. Daha fazla bilgi için: www.FalunDafa.org ve tr.clearharmony.net adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

 

Kaynak: NTDTV

Çeviri: Derrin Tunçdoğan, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.