Meditasyonun Beyin Yapısında Sebep Olduğu Değişimler

Almanyada bulunan Massachusetts Üniversitesi, Massahusettess Genel Hastanesi ve Nörolojik Görüntüleme Bender Enstitütüsünde bilim adamları tarafından yapılan bir çalışmaya göre 8 hafta boyunca her gün yapılan 27 dakikalık derin meditasyonun beynin hafıza, empati ve stresle ilgili bölgelerinde gelişim gösteren değişikliklere sebep olduğu keşfedilmiştir.

Bu çalışmanın baş yazarı olan Dr. Britta Hölzel, Psikiyatri Araştırmaları Gazetesinde yayımlanan makalesinde şöyle dedi; (Beyin Taraması 30 Ocak) “Meditasyon uygulamasının beyinde sebep olduğu değişimde oynadığı etkileyici rolün, hayat kalitesi ve başarı oranını böylesine arttırdığını keşfetmek gerçekten çok etkileyici!”

Bununla beraber meditasyon uygulaması huzur duygusu ve fiziksel rahatlama ile ilişkilidir. Ayrıca doktorların uzun tartışmaları sonucu meditasyonun kavrayışı geliştirdiği ve piskolojik yararları ile gün boyunca etkili olduğu sonucuna varılmıştır.”

Çalışma 16 kişinin katılımıyla gerçekleşmiştir. Beyin taraması çalışmadan 2 hafta önce ve 2 hafta sonra yapılmıştır. Kişilerin beyin yapısının manyetik rezonans görünümünde, beynin hipokampus maddesinin gri bölgesindeki yoğunluğunda artış olduğu gözlemlenmiştir. Beynin bu bölgesi hafıza, duygular, uyum sağlama ve yön bulma ile ilgilidir.

Bugünlerde meditasyon, endişe ve kaygıyı hafifleten, sağlığı ve refahı geliştiren vede içsel ve dışsal kavrayış kapasitesini geliştiren fevkalade bir araç olarak görülmektedir.

1977 Temmuz ayında, Amerikan Psikoloji Kurumu meditasyonu sağlığı düzenleyen ve iyileştirmede çok önemli bir yöntem olarak tanımlamışlardır.

Meditasyonun asıl faydaları meditasyon uygulamasını disiplin içerisinde, sürekli olarak yapan kendini bu işe adamış kişiler tarafından keşfedilmiştir.

Meditasyon sırtı düz bir şekilde rahatça oturarak, gerilimsiz, pozitif, açık yürekle ve saygılı bir tavırla yapılır. Uygun bir ortam ve uygun bir pozisyon başarılı bir meditasyon için çok önemlidir. Bir ustadan iyi bir rehberlik almak çok faydalı olacaktır.

Falun Gong, zihin, beden ve ruh gelişimi için olan geleneksel bir Çin uygulamasıdır. Zihni ve bedeni arındırmak için yapılan egzersizler ve meditasyon uygulamasını içerir. Bu sayede kişi derin bir huzura giriş yapacaktır. Falun Dafa olarakta anılan Falun Gong, Çin Antik kültüründen gelen bir qigong uygulaması formudur.

Bir çok çeşidi bulunan meditasyon uygulamalarının asıl amacı kişinin içsel bilgeliğinin uyanışını sağlamak ve evrendeki diğer herşeyle beraber uyum içerisinde yaşamasını mümkün kılmaktır.

İngilizce Kaynak: http://www.theepochtimes.com/n2/health/meditation-causes-changes-in-brain-structure-52885.html

Yoruma kapalı.