Mehmet Akif Ersoy’un Evi Müze Oluyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mehmet Akif Ersoy'un Mısır Apartmanı'ndaki dairesinin Mehmet Akif Ersoy Müze Evi'ne dönüştürüleceğini açıkladı.

Beştepe’de düzenlenen Kültür Sanat Büyük Ödülleri Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beyoğlu’nun ilk apartmanı olan Mehmet Akif Ersoy’un Mısır Apartmanı’ndaki dairesinin Mehmet Akif Ersoy Müze Evi’ne dönüştürebileceğini açıkladı.

Konuşmasında şu tümleçleri sarfetti;

Ülkemizin ve milletimizin maziden atiye uzanan, kendi alanlarında yaptıkları değerler için şükranlarımı sunuyorum.

Bize göre kültür, tıpkı bayrak, ordu, para gibidir. Kültür, bir milletin bağımsızlığının sembollerinden biridir.

Bize düşen görev, medeniyetimizin 3 tasavvurunu; kalbiselimi, zevkiselimi, aklıselimi kendi tarihimizde, kendi geçmişimizde aramak, bulmak, yeniden yorumlamak ve geleceğe taşımaktır

Millet olarak topyekün bir mücadeleyle kültür sanatı ileriye taşıyabiliriz. Kültür sanat alanında yeni ve büyük adımları hep beraber atacağız.

Eğitim ve kültür sanat politikalarında arzu ettiğimiz mesafeyi kaydedemedik. Dilimiz öylesine bir değişime uğramıştır ki, her alanda bu sıkıntının emarelerine şahit olabiliyoruz.

Mehmet Akif Ersoy’un hayatı ve geride bıraktığı eserleri milletimize verilmiş bir ödüldür. Devlet olarak Ersoy’un mirasına sahip çıkarken önemli bir adım da atıyoruz.

Mısır’dan Türkiye’ye döndüğünde İstanbul İstiklal Caddesi’nde kullandığı Mısır Apartmanı’ndaki daireyi devletimiz kamulaştırdı. Ömrünün son demlerini geçirdiği evi Mehmet Akif Ersoy Müze Evi’ne dönüştürüyoruz. Bu müze evinin gelecek kuşaklara üstadı daha iyi anlama fırsatı vereceğini düşünüyoruz.

Türkiye’nin yeni Akif’lere, Tanpınar’lara, Arif Nihat Asya’lara, Kemal Tahir’lere, Dede Efendiler, Itri’ler, Neşet Ertaş’lara ihtiyacı var. Yeni Aşık Veyseller yetiştirmeden özgürlüğümüzü koruyamayız. Mimar Sinan gibi kendi alanında asırlar süren ekoller oluşturacak mimarlar yetiştirmeliyiz. Ömrüne 800’e yakın bir proje sığdıran bir isim Sinan.

Kültür ve sanat özgürdür. Kutsallarını, inançlarını küçümseyen, hafife alan, yahut ideolojik siparişlere göre yapmaya çalışanların yaptığının adı kültür sanat değildir. Ülkemizin en büyük sorunu bu alanlar kendini bu milletin üzerinde gören, toplumu küçümseyen bir grup tarafından esir alındı. Hamdolsun artık bu esaret yavaş yavaş ortadan kalkmaya başladı.

Ödüllerin hayırlara vesile olmasını dileyerek sizleri sevgiyle saygıyla selamlıyorum.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.