Merkel, Başbakanlıktan Ayrıldıktan Sonra AB’de Görev Almayacak


Almanya Başkanı Angela Merkel, başbakanlık görevinden ayrılmasının ardından Avrupa Birliği’nde herhangi bir görevi üstlenmeyeceğini söyledi.

Berlin’de Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, Alman basınında uzun zamandan beri kendisinin Avrupa Birliği’nde (AB) üst düzey bir görev alacağına ilişkin spekülasyonlarla ilgili sorulara cevap vererek “Parti başkanlığından ayrılacağım ve 2021’de yeniden (başbakan) aday olmayacağım bağlamında söylediklerim geçerlidir. Yani nerede olursa olsun, Avrupa’da da başka bir siyasi görevi almak için hazır olmayacağım” ifadesini kullandı.


Merkel, AB’ye üye tüm ülkelerde popülist akımların olduğuna işaret ederek, “Hepimiz bu konuda ayrı ayrı çaba sarf ediyoruz. Avrupa projesine çok daha dikkat etmek ve korumamız lazım” şeklinde konuştu.

Küresel sorunları kimsenin tek başına çözemeyeceğini belirten Merkel, “Her birimizin diğerine ihtiyacı var” dedi. Merkel, tasavvur ettiği bir Avrupa için korkusuzca ama kararlılıkla mücadeleyi sürdüreceğini kaydetti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.