Merkel’den Doğu Akdeniz Açıklaması

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Doğu Akdeniz ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. 

Oruç Reis’in Akdeniz’de arama çalışmalarının Yunanistan’ı rahatsız etmesinin ardından Almanya Başbakanı Angela Merkel, bugün basın mensuplarına açıklamada bulundu.

Merkel, “Bütün Avrupa Birliği ülkelerinin Yunanistan’ı destekleme yükümlülüğü var. Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile bu konuyu çok yoğun bir şekilde konuştuk” dedi.

Oruç Reis gemisinin askeri gemilerle birlikte arama faaliyetlerine devam etmesi özellikle Avrupa’da büyük yankı uyandırmıştı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Yunanistan ve Rum Kesimi’nin yanında saf tutmuştu. Fransa, Yunanistan ile iş birliği yapacağını duyurmuş ve geçen hafta Girit adasının açıklarına bir fırkateyn ve iki savaş uçağı göndermişti.

Macron, Türkiye’nin egemenlik haklarını korumak için başlattığı arama çalışmalarına tepki gösterip bölgedeki askeri varlığı da artıracağını açıklamıştı.

Geçen hafta içerisinde Cumhurbaşkanı Erdoğan da Doğu Akdeniz’de çözümün yolunun diyalog ve müzakere olduğunu dile getirip, “Sağduyu ve aklıselimle hareket edilirse herkesin hakkını koruyarak kazan-kazan temelli bir formül bulunabilir” açıklamasında bulunmuştu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.