Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı: Faiz Oranı Sabit Kaldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını değiştirmeyerek üçüncü kez yüzde 50’de tuttu. Piyasadaki genel beklenti de faizlerin bugün sabit tutulacağı yönündeydi.

Merkez Bankası (TCMB) beklendiği gibi politika faiz oranında değişikliğe gitmedi. Para Politikası Kurulu (PPK) faizi yüzde 50 oranında sabit tuttu.TCMB’den yapılan açıklamada,

TCMB karar metninde para politikasının gecikmeli etkilerine de atıf yaptı. Konuyla ilgili olarak metinde, “Kurul, parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini de göz önünde bulundurarak politika faizinin sabit tutulmasına karar vermekle birlikte, enflasyon üzerindeki yukarı yönlü risklere karşı ihtiyatlı duruşunu yinelemiştir” ifadeleri kullanıldı.
TCMB metinde sıkı duruş vurgusunu da korudu.

Buna göre aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sıkı para politikası duruşunun sürdürüleceği vurgulandı.

Enflasyonda belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda ise para politikası duruşunun sıkılaştırılacağı belirtildi. TCMB’ye göre para politikasındaki kararlı duruş; yurt içi talepte dengelenme, Türk lirasında reel değerlenme ve enflasyon beklentilerinde düzelme vasıtası ile aylık enflasyonun ana eğilimini düşürecek ve dezenflasyon 2024 yılının ikinci yarısında tesis edilecek.

Kredi ve mevduat piyasalarında “öngörülenin dışında gelişmeler olması durumunda” parasal aktarım mekanizmasının ilave makroihtiyati adımlarla destekleneceği de TCMB’nin vurguları arasında yer aldı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.