Mersin cemevinden Gelecek partisi Mersin İl Başkanı Karış’a İade-İ Ziyaret

Mersin Alevi Kültür Dernekleri Mersin Şubesi Gelecek Partisi Mersin İl Başkanı Karış’ı parti merkezinde ziyaret etti. (Fotoğraf: G. Hakan Koçman / Epoch Times Türkiye)

Alevi Kültür Dernekleri Mersin Şubesi Başkanı Hasan Kılavuz, Mersin cemevi yönetimiyle birlikte Gelecek Partisi Mersin İl Başkanı Hamit Karış’ı ziyaret etti.  Kılavuz ve yanındaki heyeti Başkan Karış, ilçe başkanları ve parti yöneticileri karşıladı. Daha önce Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun yaptığı ziyaret sonrasında iade-i ziyaret için geldiklerini ifade eden Kılavuz, Başkan Karış’a sıcak karşılamaları için teşekkür etti.

Ziyaret sırasında Alevilerin yaşadıkları sorunlarda samimi bir ortamda konuşuldu.  Kılavuz, bu ülkenin kanayan yarasının Alevilerin sorunları ve cemevlerinin yasal statüsü olduğunu ifade ederek; “Cemevleri bizim inanç yerimizdir ve inanç yerimizi biz belirleriz.” dedi. Kılavuz konuşmasının devamında; “Bizde bu topraklarda yaşıyoruz ve başka bir ülkemiz yok. Bu topraklarda 25 milyon bu inançta insan yaşıyor. Türkiye’de cemevlerinin sorunları malum. Her yıl cemevleri yapılıyor. İnsanlar kimliklerini açık bir şekilde itiraf ediyor. Düne nazaran bugün daha rahatız.  Birbirimiz tanıyoruz. Camiye gidene ‘Ya Hak kabul etsin.’ diyoruz.  Orucunu tutana, ‘Ya Hak kabul etsin.’ diyoruz. Hacca gidene, ‘Sağlık, selametle gidin.’ diyoruz. Bu konularda birbirimize yaklaşımlarımız bu kadar samimi ve rahatken, bizim inanç mabetlerimize karşı da birbirimizi tanımamız lazım.”  dedi.

Kılavuz, “Aleviler de vergi ödüyor ama karşılığında istediği hizmeti alamıyor”

Kılavuz daha sonra Alevilerin de bu ülkenin vatandaşı olduklarına ve vergilerini ödediklerine dikkat çekti. Ödedikleri vergilerin kendilerine istedikleri şekilde dönmediğini ifade eden Kılavuz kendilerinden vergi alınmasına rağmen istedikleri gibi hizmet alamamalarını eleştirdi. Kılavuz, “Vergimizi alıyorsunuz. Bu vergi bize de dönüyor. Diyanet İşleri Başkanlığına bu vergiyi aktarıyorsunuz ve 100.000 kişiyi istihdam ediyorsunuz. Peki, İslam’da haram helal var, öyle değil mi? Bu insanlardan biri hakkımı helal etmiyorum derse, bu helal midir? 75 milyonun vergisi tek bir yere gidiyor. Bu Hakka reva mı? Alivelere bir kuruş geri dönmüyor. Alevilerin bu talepleri göz ardı edilmemelidir. Bu konuda siyasilere çok iş düşüyor.” dedi.  

Gelecek Partisi Mersin İl Başkanı Murat Karış da, “Biz de üzerimize düşeni yapmak için çabalıyoruz. Daha önce sizle bu konuda görüştük. Genel Başkanımız da, daha başbakanken, bu konuda görüşlerini sizlerle paylaşmıştı. Hatta bütün bunları parti programına koymasına rağmen uygulama fırsatı bulamadı” dedi.

Karış Alevilerin Gelecek Partisi için Önemini Vurguladı

Kılavuz, Davutoğlu’nun başbakanlık döneminde Alevilerin en önemli problemlerinden biri olan ibadet yerlerine para ile girmeleri sorununu çözdüğünü ifade etti. Bu sorun çözülmeden önce kendi ibadet yerlerine parayla girdiklerini belirten Kılavuz, dünyanın hiçbir yerinde türbe, ziyaret vs. yerlere parayla girilmediğini fakat Mevlana ve Hacı Bektaş Veli’nin türbelerine, buralar müze olduğu için,  ibadetlerini yapabilmek için bile para ödeyerek girebildiklerini söyledi. Davutoğlu’nun döneminde Aleviler ile ilgili yaptığı en büyük girişimlerden birinin bu olduğunu söyleyen Kılavuz, Davutoğlu’nun bu uygulamayı kaldırarak bütün Alevileri rahatlattığını söyledi.

Karış, şu anda 6’lı masanın 7’li masaya doğru gittiğini ve bu ittifakın ülke ve ülkenin insanları için bu tür teminatları oluşturmak için bir araya geldiğini söyledi. Herkesin kendi inanç ve düşünceleri olduğunu söyleyen Karış, bu yüzden ortak değerlerimize hep beraber sahip çıkmamız gerektiğini ifade etti.  Konuşmasında Davutoğlu’nun Mersin ziyaretine de değinen Karış, Davutoğlu’nun Mersin ziyaretinde cemevini ziyaret ettiğini ve orada, “Bizim Mersin İl Başkanımız da Alevi’dir.” dediğini hatırlatarak Gelecek Partisi’nin Alevilere verdiği değeri vurguladı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.