Mersin, Ender Enön ile 3 Boyutlu Fotoğrafla Tanıştı

Mersinli 3 boyutlu fotoğraf sanatçısı Ender Enön, geçtiğimiz hafta sonu Mersinlileri  3 boyutlu fotoğraf ile tanıştırdı.

12-14 Ekim tarihleri arasında Mersin’de düzenlenen “2 Kıta Tek Şehir – 3. Boyut İstanbul Fotoğraf Sergisi”  kapsamında İstanbul’da yaşayan fakat Mersinli olan fotoğraf sanatçısı Ender Enön yıllar sonra tekrar Mersin’e gelerek Mersinlileri  3 boyutlu fotoğraf ile tanıştırdı. MaviGri Tasarım Evi organizasyonuyla gerçekleşen etkinlik, 12 Ekim tarihinde Mersin  Üniversitesinde 3 boyutlu fotoğrafçılık tekniklerinin sanatçı Ender Enön tarafından anlatıldığı seminer ile başladı. Aynı günün akşamında saat 18.00’de Devlet Resim ve Heykel müzesinde gerçekleştirilen sergi açılışının ardından Forum AVM’de hafta sonu sergisi gerçekleştirildi. Mersin halkının hafta sonu sergisi etkinliğine ilgisi yoğun oldu. Özellikle çocukların 3 boyutlu fotoğrafı çok eğlenceli buldukları gözlendi.

3 Boyutlu Fotoğraf Deneyimi Geliyor

3 boyutlu fotoğrafçılık hakkında görüşlerini aldığımız sanatçı Ender Enön, 3 boyutlu fotoğrafçılığın çocukluktan beri kendi tutkusu olduğunu ve 3 boyutlu fotoğrafçılığı herhangi bir maddi kazanç kaygısı ile gerçekleştirmediğinden bugünlere kadar getirebildiğini söyledi. Şimdiye kadar Akbank Sanat Galerisi dahil birçok yerde 3 boyutlu fotoğraf sergisi gerçekleştiren Enön, 3 boyutlu fotoğrafçılığın geleceği ile ilgili olarak da dijital fotoğraf makinelerinin çıkması ile fotoğrafçılıkta yeni bir çığır açıldığını ve 3 boyutlu televizyonların çıkması ile de fotoğrafta çok ciddi gelişmeler yaşanacağını söyledi. İnsanların 3 boyut deneyimi arttıkça artık 2 boyuttan uzaklaşacaklarını ve 2 boyutu istemeyeceklerini söyledi. Teknolojinin rengi taşımayı başardığını ve sıranın boyuta geldiğini söyleyen Ender Enön, “Nasıl siyah beyaz televizyonlardan sonra renkli televizyonlar çıkınca artık insanlar siyah beyaza dönmek istemiyorlarsa, aynı şekilde 3 boyutlu deneyimini daha çok yaşadıkça 2 boyuta dönmek istemeyecekler” dedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.