Mersinli bisiklet sporcusu Yurteri yükselen grafiğine devam ediyor

Geçirdiği talihsiz kazaların ardından parkurlara geri dönen Mersinli bisiklet sporcusu Yurteri, uzun zamandan sonra katıldığı ikinci yarışta bronz madalya alarak parkurlarda yine iddialı olacağını gösterdi.  

Mersinli bisiklet sporcusu Alperen Ahmet Yurteri, uzun zamandan sonra katıldığı üçüncü yarışında bronz madalya alarak bisiklet sporunda iddialı olduğunu bir kez daha gösterdi.  29 Ekim Beykoz Cumhuriyet Kriteryum yarışında 18-34 yaş kategorisinde 48 km’lik yarışı 7. sırada bitiren Yurteri, 18-20  Kasım tarihleri arasında düzenlenen 2. Uci Nirvana Gran Fondo Antalya Word Series yarışının Elit Erkekler kategorisinde  66 km yol yarışını 3. sırada bitirerek bronz madalya sahibi oldu.

Yurteri, bu sene ikincisi düzenlenen Uci Nirvana Gran Fondo World Series Antalya yarışında 2 farklı disiplinde Mersin ilini temsilen yarıştı. Yurteri, Time Trial (zamana karşı) ve 66 km’lik yol yarışlarında Elit Erkekler 19-34 yaş kategorisinde start aldı. 19 km üzerinden düzenlenen ve kırmızı kas grubunun daha etkin rol oynadığı Time Trial yarışında Yurteri, beyaz kas grubu ağırlıklı sprinter karakteristiğine sahip olmasına rağmen bu zor parkuru 31.14 dk. gibi bir zamanda tamamladı. Time Trial yarışlarının bir başka özelliği ise sporculardan insanüstü denebilecek olan 170 – 200 nabız aralığında bir performans  beklenmesi.

66 km yol yarışında ise yaklaşık her yaş grubundan toplamda 600 sporcu start aldı. Orta bölgeleri yine inişli ve çıkışlı bir parkur olan yol yarışında Türkiye ve dünyanın farklı yerlerinden gelen  sporcular start aldı. Yurteri, yarış boyunca Türkiye genç milli takımı adayı olan 6 kişilik bir ekiple yarışın genel ortalamasını belirler pozisyonda ilerledi ve bu çizelgede grup 3 farklı gruba bölündü. Yarışın devam eden seyrinde  yarışı üçüncülükle bitirerek bronz madalyanın sahibi oldu.

Yurteri, yedinci olarak bitirdiği 29 Ekim Beykoz Cumhuriyet Kriteryum yarışından sonra verdiği demeçte gün geçtikçe antrene olduğunu ve vücut tipine uyan bu tip parkurlarda şu an için %70 derece alabileceğini düşündüğünü söylemişti.  Nitekim söylediği gibi de oldu ve 2. Uci Nirvana Gran Fondo World Series Antalya yarışında bronz madalyaya ulaştı.

Aldığı derecenin ardından görüşlerini sorduğumuz Yurteri düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi; “Şu an bu sporu kendi sporcularımın benim sporculuk yetilerimden faydalanmaları ve onları birebir yarış içerisinde dönen doğru taktikleri seçebilmelerini öğretmek ve benimsetmek için yapıyorum. Amacım kendi yetiştirdiğim sporcularla birebir aynı ortamı yaşayarak sporu, sporcularıma yerinde öğretebilme çabası diyelim. Şunu da eklemek isterim ki yaşım ve vücudum daha iyi performans için sinyal verirse sporcularım ile beraber daha iddialı organizasyonlarda neden yer bulmayayım. Güzel bir çizelge takip ediyorum bu aralar. 2023 sezonunda böyle devam ederse fırsat bulduğum yarışlarda sporcularım ile beraber start alabilmeyi isterim.”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.