Mevlüt Akyıldız “Turkeyland” Sergisi Kibele Sanat Galerisinde

Yağlıboya çalışmaları, heykelleri ve camaltı resimleriyle günümüzün en üretken sanatçılarından Mevlut Akyıldız’ın modern yaşamın kaotik ve çelişkilerle dolu akışına eğlenceli bir üslupla yaklaştığı eserleri 16 Nisan’a kadar İş Bankası Kibele Sanat Galerisi’nde ziyarete açık olacak.

İçinde yaşadığı toplumun bir türlü çözülemeyen meselelerini tuval üzerine ironik bir dille aktaran Akyıldız, 80’li yıllardan bu yana eserlerinde arabesk olgusuna, kitsch’e, popüler kültüre ve sokak kültürüne yer veriyor. Özellikle erkek egemen toplumun kadına bakışını tatlı-sert bir üslupla ele alan sanatçının eserleri, Türk toplumunun 1980’lerden bu yana yaşadığı toplumsal çelişkileri görünür kılıyor.

Sergide Akyıldız’ın yağlıboya ve bronz heykellerinin yanında bir de camaltı resimlerle süslenmiş devasa bir kapı yer alıyor. Her bir karesinde kadın erkek ilişkilerindeki çelişkiler yumağını mizah gücüyle birleştiren sanatçı bu esere “Kazanovanın Gönül Kapısı” ismini vermiş. Mevlut Akyıldız’ın Galata’da tarihi bir apartmanın kapısı için yaptığı bu çalışma, serginin dikkat çeken parçalarından biri…

İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü’nde öğrenimine devam ederken aldığı ödüllerle dikkat çekmeye başlayan Mevlut Akyıldız, 1976 yılında Milliyet Sanat Dergisi tarafından düzenlenen Gençler Arası Karikatür Yarışması’nda İkincilik, Osman Hamdi Öğrenciler Arası Resim Yarışması’nda Mansiyon, 1980 yılında ise İş Bankası tarafından düzenlenen Karikatür Yarışması’nda Üçüncülük ödüllerine değer görüldü. Bu ödüller Akyıldız’ın, sanatını üzerine inşa edeceği hiciv ve ironin bir nevi habercisi oldu.

1981 yılında Galata Sanat Galerisi’nde ilk kişisel sergisini açan Mevlut Akyıldız, aynı yıl Abdi İpekçi Resim Yarışması’nda “Cim Bom Bomcular” adlı resmiyle İkincilik Ödülü’nü; Vakko Resim Yarışması’nda, “Curcuna 79” adlı resmiyle Mansiyon’u ve dönemin sanat nabzını tutan Günümüz Sanatçıları İstanbul Sergisi’nde de Özgün Baskı Dalı’nda Başarı Ödülü’nü kazandı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.