Milas’ta Minyatür Yerebatan Sarnıcı Bulundu

Yerebatan sarnıcı

Muğla’nın Milas İlçesinde daha önce defineciler tarafından kaçak kazı yapılırken bulunan Hekatomnos Kral mezarı kazı çalışmaları heyecanlı sürprizlerle devam ediyor. 

Alanda daha önce Roma dönemine ait bir binanın taban alanı mozaik döşemelerinin bulunduğu bölgede bu kez de Bizans dönemine ait Sarnıç bulundu. Devşirme malzemeler kullanılarak yapılan Sarnıç, deprem ve benzeri etkenlerle zarar görse de birçok kısmı özelliğini koruyor.

Yağan yağışlar ile içinde su ve çamur birikintileri oluşan sarnıçta temizleme çalışmaları etap etap devam ediyor.

Konuyla ilgili olarak Milas Kaymakamı Mehmet Bahattin Atçı,”Mezar alanı bize sürprizler sunmaya devam ediyor. Alanda İstanbul Yerebatan sarnıcının bir örneği bulundu” dedi.

Milas Müze Müdürü Ali Sinan Özbey ise dönemsel bilgiler sunduğu çalışma ile ilgili olarak, “çalışmalar bize yeni heyecanlar sunuyor. Devşirme malzemeler kullanılarak yapıldığı belirlenen bu sarnıcımız kuraklıklarda bölgenin su ihtiyacına karşılık veren bir yapıya sahip. Ne yazık ki deprem ve benzeri etkenlerle bir kısmı yıkılmış. 2 ayrı bölümden oluştuğunu gördüğümüz sarnıç özelliğini günümüzde de yağışlarla gösteriyor. Bu nedenle çalışmamız ağırda olsa aldığımız önlemlerle devam ediyor. Alanın şimdilik üzerine yaptığımız çatı ile yağış etkisini azaltmaya çalışıyoruz” dedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.