Milletvekillerinin Boğaziçi Üniversitesi’ne Girişine Engelleme

Fotoğraf: sosyal medyadan alınmıştır

Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından atanan Rektör İnci’nin yasakları bu kez CHP heyeti ile krize dönüştü. Vekiller, kapıda karşılaştıkları engelleme sonrası içeri girdi. Ancak içeride çevik kuvvet barikatı ile karşılaştılar.

Boğaziçi Üniversitesi’nde Rektör Naci İnci’nin geleneksel toplu mezuniyet törenini üçüncü kez engellemesine tepki büyüyor. Öğrencilerin yasak nedeniyle düzenlediği alternatif mezuniyet etkinliğinin dün rektörlük tarafından yüksek sesle engellenmesi üzerine, CHP Genel Başkan Yardımcısı Suat Özçağdaş başkanlığındaki bir heyet okulun Hisarüsü kampüsüne gitti.
Ancak EMEP milletvekili İskender Bayhan, NAci İnci döneminde okuldan atılan bazı akademisyenler ve mezunların da yer aldığı heyet, Boğaziçi Üniversitesi’nin kapısından alınmadı; güvenlik görevlileri tarafından fiziki engellemeye maruz bırakıldılar. CHP İzmir Milletvekili ve akademisyen, Boğaziçi mezunu Yüksel Taşkın, emniyet güçleri tarafından itildi.
Vekiller, kendilerini durdurmaya çalışan güvenlik görevlilerine, milletvekili dokunulmazlığını ve kamu adına denetim yetkisini hatırlattı. Güvenlik ise kendilerine Naci İnci tarafından bu yönde talimat geldiğini söyledi.
CHP heyetinin başkanı Özçağdaş, “Kanunsuz uygulamaları görüşmek, öğrencilerle konuşmak, akademisyenlere destek için geldik” diyerek şöyle devam etti:

“Biz Türkiye’deki cezaevindeki dışındaki her yere gireriz. Bu yoldan çekilin; siz milletvekillerine müdahalede bulunacaksanız uyarıyorum sizi. Rektörün beni buraya sokmama yetkisi yok. Rektör benim denetimime tabi, milletvekiliyim ben.”

Taşkın da, kendilerine üniversite özerkliğinden söz edildiğini söyleyerek “Üniversitelerin özerkliği mi kalmış arkadaşlar?” dedi. Kendisinin okuldan toplu mezuniyetle mezun olduğunu hatırlatan Taşkın, “Böyle şey olur mu?” diye konuştu.

Güvenlikle CHP heyeti arasındaki gerilim, “5 dakika daha bekleyip gerekeni yapacağız” açıklaması üzerine tırmandı. Valilikle temasa geçildiği ancak buradan da “Giremezsiniz” yanıtı geldiği belirtildi. Vekiller daha sonra, içeriye girdi.

Hemen sonrasında ise çevik kuvvetin okula girmesi dikkat çekti. CHP’li vekillerin, okulun Güney Kampüsü’nde Güney Meydan olarak adlandırılan ve çok sayıda akademisyenin Erdoğan’ın rektör atamasına tepki olarak sessiz eylem düzenlediği alana girişi, çevik kuvvet tarafından engellendi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.