Milyarlarca Yıllık Ay Tarihini Ortaya Çıkaran Bir Gelişme

Kaynak: Pixabay – Mikkehouse

Çin’in Chang’e-4 keşif aracı , bilim adamlarının ayın uzak tarafının yüzeyinin derinliklerindeki “gizli” yapıları görselleştirmesine yardımcı oldu.

Yeni veriler, Ay yüzeyinin altındaki ilk 130 fitin toz, toprak ve kaya katmanlarından oluştuğunu gösteriyor. Bilim insanları, Ay’ın yüzeyinin büyük kısmının önceden düşündüğümüzden yaklaşık 200 milyon yıl daha yaşlı olduğunu açıkladı. En yakın komşumuzdaki kraterleri inceleyen araştırmacılar, kraterin nasıl oluştuğuna dair saati sıfırladıklarını ve aslında sanıldığından çok daha eski olduğunu söylüyorlar.


Independent, Vishwam Sankaran’ın haberine göre; Çin’in Chang’e-4 keşif aracı , bilim adamlarının ayın uzak tarafının yüzeyinin derinliklerindeki “gizli” yapıları görselleştirmesine yardımcı oldu.Yutu-2 gezgini, ay yüzeyinin altındaki yapılardan geri dönen ve gözden gizlenen ses yankılarını dinleyerek ay yüzeyinin derinliklerini görüntüleyen Ay’a Nüfuz Eden Radar (LPR) aracılığıyla keşfin yapılmasını sağladı.


Aynı keşif aracı ve görevin iniş aracı, 2019’da ayın uzak tarafına, yani Dünya’dan uzağa bakan tarafına inen ilk insan nesneleri olarak tarihe geçmişti. Bilim adamları daha önce gezicinin yere nüfuz eden radarını (GPR) kullanmışlardı, ancak bu önceki çabalar, ay yüzeyinin yalnızca 40m veya yaklaşık 130ft’lik kısmının haritalanmasını sağlamıştı. Bu yeni keşif, yaklaşık 300m (984ft) derinlikte “gizli” yapıları keşfetti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.