Moskova Saldırısı: Şüphelinin İfadesinde ‘Türkiye’ Ayrıntısı

Fotoğraf: Crocus City Hall

Rus gazeteci Simonyan, ormanlık alanda gözaltına alınan şüphelilerden birinin sorgu anının videosunu paylaştı. Şüpheli, 4 Mart’ta Türkiye’den ‘uçtuğunu’ iddia etti

Moskova’daki Crocus City Hall konser salonunda gerçekleştirilen ve en az 133 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyla bağlantılı olarak dördü saldırgan olmak üzere 11 kişi gözaltına alındı. Rusya’nın Federal Güvenlik Servisinin (FSB) açıklamasında, “Dört teröristin hepsi Ukrayna sınırına doğru giderken gözaltına alındı, yakalanan şüpheliler Moskova’ya transfer edildi” denildi.

Rusya saldırıyla ilgili Ukrayna’yı suçlarken Ukrayna, bağlantı iddiasını reddetti. Bu arada yaklaanan şüphelilerden biri, Türkiye üzerinden Rusya’ya geldiğini söyledi.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, Telegram üzerinden yaptığı açıklamada, “Artık bu eli kanlı pisliklerin hangi ülkede saklanmayı planladığını biliyoruz – Ukrayna” iddiasında bulundu. Rus milletvekili Andrei Kartapolov ise ‘Ukrayna’nın saldırıyla bir bağlantısı varsa, Rusya’nın savaş alanında münasip, net ve somut bir yanıt vermesi gerektiğini’ savundu. Ukrayna, bağlantı iddiasını bir kez daha reddederken, şüphelilerden biri, Türkiye üzerinden Rusya’ya geldiğini söyledi.

Russia Today (RT) televizyonunun genel yayın yönetmeni Margarita Simonyan, yakalanarak gözaltına alınan şüphelilerden birinin sorgulanma anının görüntülerini yayınladı. Videoda genç sakallı bir erkeğin yol kenarında yere yatırılmış vaziyette sorgulandığı görüldü.

Paylaşılan videoda, şüphelinin ağır aksanlı bir Rusçayla, kendisine sorulan soruları yanıtladığı, 4 Mart’ta Türkiye’den ‘uçtuğunu’ söylediği duyuldu. Şüpheli, bilmediği kişilerden Telegram üzerinden para karşılığı saldırıyı yapmak için talimatlar aldığını anlattı. Sorgu sırasında titrediği görülen şüpheli, önce karnının üzerinde yatarken, elleri arkasında bağlanmış bir şekilde görüntülere yansıdı. Bu esnada çenesi de kamuflaj kıyafetli bir kişinin botunun üzerindeydi. Şüpheli, daha sonra dizlerinin üzerine kalktı.

Yüzünde çizikler ve berelenmeler olan bir başka erkek de elleri ve ayakları bağlı bir şekilde bir bankta otururken sözlü çevirmen aracılığıyla sorguya tabi tutuldu.

Rus milletvekili Alexander Khinshtein, FSB’nin gözaltı açıklamasının öncesinde, saldırganların bir Renault aracın içinde, Moskova’nın yaklaşık 340 kilometre güneybatısında bulunan Bryansk bölgesinde tespit edildiğini ve ‘dur’ ihtarına uymadıklarını söylemişti. Rus güvenlik güçleri ile yaşanan kovalamacanın ardından iki kişi gözaltına alındı, diğer iki kişi ise ormana kaçtı. Diğer iki şüphelinin de sonrasında gözaltına alındığı tahmin ediliyor.

Khinshtein, durdurulan araçta, bir tabanca, uzun namlulu saldırı silahında kullanılabilecek bir şarjör ve Tacikistan pasaportları bulunduğunu da aktarmıştı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.