Müfredatı Geri Çekin Platformu Üyeleri , Danıştay Önünde Açıklamada Bulundu

Fotoğraf: Eğit-Sen x

Müfredatı Geri Çekin Platformu, “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli” adlı yeni müfredatın, anayasa ve laikliğe aykırı olduğunu belirterek Danıştay’a suç duyurusunda bulundu.

Müfredatı Geri Çekin Platformu, 28 Mayıs’ta Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanan “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli” müfredatının iptal edilmesi istemiyle Danıştay’a başvurdu. Başvuru öncesi Danıştay binası önünde açıklama yapan Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Genel Bakanı Kemal Irmak, laikliğe aykırı olması nedeniyle toplumun büyük bir kesiminin yeni müfredata karşı olduğunu belirtti.
Irmak, “Bu talep nedeniyle 24 kurum bir araya gelerek, karşı bir platform oluşturdu. Bu platform Türkiye’nin hemen hemen her yerinde bu müfredatın niçin geri çekilmesi gerektiğine yönelik madde madde açıkladı, bakanlığı uyardı ancak buna bir yanıt verilmiş değil” ifadelerini kullandı.

Açıklamada konuşan Eğitim Sen Genel Başkanı Kemal Irmak, açıklanan müfredata toplumun geniş kesimlerince buyuk tepkiler olmasına rağmen bakanlığın inatla programı hayata geçirme kararlılık sergilediğini belirterek; “Hiçbir müfredat bu kadar ülke gündemini meşgul etmemiş, bu kadar tartışılmamıştı. Bugüne kadar yapılan müfredatlar Türkiye’nin kendi gerçekliğine, özgün yapısına uygun bir şekilde hazırlanmış müfredatlardır. Fakat bugün yapılan müfredat hem bu yanıyla çok aykırı hem 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanununa aykırı içerikler taşıyor.

Yaklaşık 24 kurumun bir araya gelerek Müfredatı Geri Çekin Platformunu oluşturduğunu hatırlatan Irmak; “Bakanlık önünde bu müfredatın neden geri çekilmesi gerektiği üzerine madde madde sayarak bir kez daha uyardık. Sayın Bakanı bu uyarılarımıza rağmen hala belli bir kesimi yok sayması, ülkenin laik yaşamından yana olan yüzde 70-80’ini yok sayarak bir gerici ırkçı müfredat hazırlayıp bunu gündeme sokması bizim açımızdan kabul edilemez olduğu gibi sadece kabul edilemez lafıyla geliştirilecek bir şey değil.

Önümüzdeki dönem, Eylül ayında bu müfredatta inat edilirse platform bileşenleri birçok eylemi daha önüne koyacaktır. Bugun burada bulunmamızın sebebi bunu yasal yönden de yürütmekti. Süreci birlikte takip edeceğiz” diye konuştu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.