Murat Soydan Hayatını Kaybetti

Fotoğraf: sosyal medyadan alınmıştır

Oyuncu Murat Soydan, 83 yaşında yaşamını yitirdi.

Türk sinema ve dizi oyuncusu Murat Soydan 83 yaşında hayatını kaybetti.Soydan’ın kızı Mevheş Soydan babasının ölüm haberini sosyal medya hesabından duyurdu. Oyuncunun eşi Uğurgül Soydan ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Çok değerli 43 yıllık eşim Türk sinemasının kıymetli sanatçısı Murat Soydan’ı kaybettik. Ailemizin ve sevenlerinin başı sağ olsun” ifadelerini kullandı.

Fotoğraf: sosyal medyadan alınmıştır

MURAT SOYDAN KİMDİR?
Asıl adı Rüçhan Tercan olan sanatçı, 2 Ekim 1940’ta İstanbul’da doğdu. Murat Soydan, ilk ve ortaokulu Lüleburgaz’da, liseyi Edirne’de okudu.Üniversite eğitimi için İstanbul’a dönen sanatçı, bir taraftan İktisadi İlimler Akademisinde okurken bir yandan da İstanbul Belediye Konservatuvarı Türk Musikisi bölümünü tamamladı. Murat Soydan’ın ilk evliliğinden bir çocuğu vardır. İkinci evliliğini Uğur Gül ile yapmıştır. Ali ve Mehveş adlarında iki çocuğu vardır.
Yeşilçam’ın unutulmaz oyuncusu, “Perde” mecmuasının 1966’da açtığı yarışmayı Tanju Korel ile kazanarak sinemaya adım attı. Soydan, aynı yıl rol aldığı “Kolsuz Kahraman” filmiyle sinema kariyerine başladı ve 200’e yakın filmde rol aldı.
Rol aldığı yapımlarda Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit ve Fatma Girik gibi yıldız isimlerle başrolü paylaşan Soydan, çeşitli televizyon dizilerinde de yer aldı.
Soydan, “Zulüm” filmindeki rolüyle 1972’de Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülünün sahibi oldu. 2016’da düzenlenen 23’üncü Uluslararası Adana Film Festivali’nde oyuncuya Yaşam Boyu Onur Ödülü verilmişti.
Usta oyuncu, “Kahveci Güzeli”, “Ah Bir Zengin Olsam”, “Devlerin Öcü”, “Son Söz Benim”, “Altın Tabancalı Ajan”, “Kurt Dölü” ve “Kırmızı Gece” gibi filmlerinin yanı sıra “Acı Hayat”, “Sinekli Bakkal”, “O Hayat Benim” adlı dizilerde canlandırdığı karakterleriyle izleyicinin hafızalarında yer edindi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.