Müzedeki Soyguncuyu Bulana Yarım Milyon Euro Ödül

Almanya’nın Dresden kentinin en önemli müzelerinden Yeşil Kasa’da (Grünes Gewolbe) gerçekleştirilen soygunun hırsızlarını yakalamak için yardım edene 500 bin euro ödül verileceği açıklandı.

Almanya’nın Saksonya eyaletinin başkenti Dresden’deki tarihi eserlerin sergilendiği müzeyi soyanlar için yarım milyon euroluk ödül kondu.

Polis ve savcılıktan gelen habere göre, müzenin koleksiyonundaki mücevher hırsızlarının yakalanması içinilk 20 kişi ardından 40 kişilik uzman ekip kuruldu.

Yeşil Kasa (Grünes Gewolbe) Müzesi’nde geçtiğimiz Pazartesi, kameralar tarafından siyah giyinen iki kişinin müzenin penceresinden girerek balta gibi görünen bir nesne ile mücevherlerin sergilendiği bölümlerin camlarını kırarken görüldü. Çok değerli üç elmas setine ait mücevherler çalındı.

Çalınan mücevherler “Güçlü August” diye anılan I. August ile III. August tarafından oluşturulan koleksiyonlara aitti. Müze yetkilileri 17. yüzyıla ait eserleri “paha biçilmez” olarak nitelendiriyor.

Saksonya Eylet Başkanı Micheal Kretschmer soygunun hemen ardından olay yerine gelmiş,  ”Sadece devlete ait sanat eserleri çalınmadı, burada çalınan Saksonya’nın değerleri oldu. Grüne Gewölbe ve söz konusu sanat eserleri olmadan topraklarımızın tarihi iyi anlaşılamaz.” şeklinde açıklamada bulunmuştu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.