Müzeyyen Senar 100. Yaşında Anılıyor

Usta Türk Sanat Musikisi Sanatçısı Müzeyyen Senar, 100. yaşında Google tarafından unutulmadı.

Müzeyyen Senar 100. yaş gününde anılıyor. “Cumhuriyetin Divası” olarak anılan Müzeyyen Senar, Türk Sanat Müziğinin en önemli isimleri arasında gösteriliyor. Goggle tarafından özel Doodle hazırlanarak vefatının 3. yılında kullanıcıların karşısına çıkıyor.

Küçük yaşta evlatlık verildiği iddia edilen Senar, 16 Temmuz 1918 yılında Bursa’da doğdu, 8 Şubat 2015 yılında hayata veda etti.

Senar, müzik eğitimine Anadolu Musiki Cemiyeti’nde başladı. Güçlü bir sese sahip olan bu kız çocuğunun ünü yayıldıkça devrin önemli üstatları ona dersler verdi. Zamanın sevilen şarkılarını seslendirmesinin yanı sıra, üstatlar kendi bestelerini de öğretip söylemesine yardımcı oldu.

Müzeyyen Senar’ın yeteneği, Mustafa Kemal Atatürk’ün de ilgisini çekti. 1936-1938 yılları arasında 5 kez Atatürk’ün huzurunda konserler veren sanatçı 19 Aralık 1936’da İstanbul’da Dolmabahçe Sarayı’nda gerçekleştirdi. Daha sonra Bursa’da Çelik Palas Oteli’nde konser veren Müzeyyen Senar, 1937 yılında Mudanya’da Ege Vapuru’nda Cumhuriyet Balosu’nda konser verdi. Son konserini 1938 yılı Haziran ayında Savarona Yatı’nda veren Müzeyyen Senar, Radi Dikici’nin kaleme aldığı Müzeyyen Senar efsanesi ‘O bir devdi, devirdi.’ adlı kitapta Atatürk ile ilk karşılaşmasını “Sanki bana bir asır gibi gelen yolculuktan sonra saraya vardık. Girdiğimde bu zamana kadar görmediğim ihtişam adeta gözlerimi kör etti. Daha da şaşkın olmuştum. Yaveri takip ettik. Masanın kurulduğu salona girdiğim anda Atatürk’ü gördüm. Bir taraftan dizlerimin bağı çözülmüştü ama sanki uçuyor gibiydim. içimden, ‘Müzeyyen bu Atatürk ve onu görüyorsun. Rüya mıydı acaba? diyorum. Hayır değildi. Atatürk’ü gördüğümde bayılacaktım. Yüzüne bakamadım.” diyerek anlatıyor. Atatürk’ün Rumeli türkülerinde kendisine eşlik ettiğini ve çok güzel zeybek oynadığını da belirtiyor.

1938 yılında Ankara radyosunun ilk yayınlarına katıldı ve 1941 yılına dek radyo aracılığı ile dinleyicilerle buluşmayı sürdürdü. Türkiye’nin ünlü gazinolarında yaptığı başarılı sahne programları ve plak çalışmalarıyla Türk musikisine eni bir soluk getiren Müzeyyen Senar, son sahne konserlerini 1983 yılında İstanbul Bebek Gazinosu’nda verdi. Bu tarihten sonra yalnızca ender anlarda, müzikli özel toplantılarda şarkı söyledi.

30 Ekim 2009’da öğrencisi Bülent Ersoy tarafından anısına Müzeyyen Senar’ın sanat yaşamındam fotoğrafların yer aldığı Cumhuriyetin Divası; Müzeyyen Senar sergisi açıldı.

8 Şubat 2015 tarihinde sabah saat 07.30’da zatürre dolayısıyla tedavi gördüğü Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde 97 yaşında hayatını kaybetti. Unutulmaz sanat müziği icracısı Müzeyyen Senar’ın cenazesi 10 Şubat 2015’te Bebek Camii’nde kılınan öğle namazını müteakip Zincirlikuyu Mezarlığı’nda aile kabristanına defnedildi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.