Müzisyen Sheryl Crow, Yapay Zekâ Konusunda Uyardı

Müzisyen Sheryl Crow, ABD milletvekillerini yapay zekâ konusunda uyardı ve derhal harekete geçmelerini önerdi. (Fotoğraf: Wikimedia)

Müzisyen Sheryl Crow, yapay zekâ (AI) ve müzik endüstrisi üzerindeki etkisi hakkındaki endişelerini dile getirdi. The Hollywood Reporter, Grammy ödüllü sanatçının bir görüş yazısını yayınladı. Crow yazısında yapay zekânın toplumun çeşitli sektörleri üzerindeki yaygın etkisine değindi. Ayrıca şarkı sözü yazarlığından, kamyon şoförlüğüne ve öğretmenliğe kadar çeşitli meslekleri yeniden şekillendirme potansiyelini vurguladı.

Kötü amaçlı kullanım ihtimaline karşı önlem olarak etik kurallara acilen ihtiyaç duyulduğunun altını çizdi. Crow, yapay zekânın bireylerin seslerini ve kimliklerini kullanarak karşıdakini aldatma kapasitesi konusundaki endişelerini dile getirdi. Ayrıca insanların kazanç amacıyla sömürülebileceğini, bundan korunmak için sağlam önlemlerin alınması gerektiğini savundu.

“Yapay zekânın dünyanın birçok sorununu çözmemize ve acıları hafifletmemize yardımcı olacağını umuyorum. Ancak bunu sağlamak için etik sınırlara ihtiyacımız var. ABD meclisinin hemen harekete geçmesi gerekiyor ve bizim de gayretli olmamız gerekiyor” diye yazdı.

Sadece finansal zararları önlemenin değil, özgünlüğü korumanın da önemli olduğunu belirtti. Yapay zekânın kolaylaştırdığı aldatıcı uygulamaları önlemenin, ahlaki açıdan zorunlu olduğunun altını çizdi. Crow, kolektif eylem çağrısı yaptı. Herkesi, özellikle müzik alanında yaratıcı eserlerin korunması ve bütünlüğü için yasal güvenceleri savunmaya davet etti.

Sorumluluk talep eden Crow şunları yazdı: “Hepimiz bu konuda hesap verebilmeliyiz. Yapay zekâ herkesin hayatını etkileyecek; şarkı yazarlarının, kamyon şoförlerinin, okul öğretmenlerinin – herkesin. Yapay zekânın dünyanın birçok sorununu çözmemize ve acıları hafifletmemize yardımcı olacağını umuyorum. Ancak bunu sağlamak için etik sınırlara ihtiyacımız var. ABD Meclisinin hemen harekete geçmesi gerekiyor ve bizim de gayretli olmamız gerekiyor.”

Yapay Zekânın Yıkıcı Potansiyeli

Özellikle, yapay zekânın eğlence endüstrisine saldırısını vurguladı ve proaktif müdahale ihtiyacının altını çizdi. Örnek olarak Tupac Shakur’un sesinin ölümünden sonra yeniden canlandırılışını ve yapay zekâ tarafından üretilen pop yıldızlarının ortaya çıkışını gösterdi. Giderek büyüyen koroya, Lainey Wilson, James Cameron ve Jon Stewart gibi isimler de dâhil oldu. Elbette bütün bu örnekler, yapay zekânın yıkıcı potansiyeli hakkındaki endişeleri artırıyor. Ayrıca istihdam ve yaratıcılık üzerindeki olumsuz etkileri hafifletmek için, acil önleyici eylemler alınması gerektiğini gösteriyor.

Konunun farkında olan Artist Rights Alliance, “Müziğin Değersizleştirilmesini Durdurun” başlıklı bir açık mektup yayınladı. Şu ana kadar Aerosmith, Chuck D, Roseanne Cash gibi birçok müzisyen ve grup mektuba imza attı. 200’den fazla sanatçı tarafından imzalanan mektup, yapay zekâ geliştiricilerine, yapay zekâ kullanımını durdurma çağrısı yapıyor.

Geçtiğimiz Mart ayında, ABD Temsilciler Meclisi Siber Güvenlik, Bilgi Teknolojisi ve Devlet İnovasyonu Gözetim Alt Komitesi “Beyaz Saray’da Aşırı Yapay Zekâ Kullanımı” başlıklı bir oturum gerçekleştirdi. Uzmanlar ve milletvekilleri, Biden yönetiminin yapay zekâya ilişkin idari emriyle ilgili endişeleri tartıştı. Ayrıca tartışmalar hızla gelişen yapay zekâ alanındaki düzenlemeler etrafında yoğunlaştı. Ekim 2023’te Başkan Joe Biden, yapay zekânın vaatlerini ve risklerini değerlendiren bir idari emir imzaladı. Emirde yapay zekâ sistemlerinin güvenli olmasını sağlamak için sıkı standartlar, araçlar ve testler getirildi.

Bunun ardından Nisan ayında ABD Senatosu Yargı Komitesi, yapay zekâ sahtekârlıkları ve yetkisiz dijital kopyalarla ilgili iki oturum düzenledi.

Ayrıca, 2023 yılında ABD Senatosu Yargı Komitesi, yapay teknolojilerin düzenlenmesine ilişkin bir oturum düzenledi. New York senatörü Richard Blumenthal’in başkanlığındaki oturum, Gizlilik, Teknoloji ve Hukuk Alt Komitesi adına gerçekleşti. Senatör, teknolojiyle ilgili riskleri göstermek için oturuma, ChatGPT tarafından oluşturulmuş bir beyanla başladı.

Bu arada Minnesota senatörü Amy Klobuchour, ‘15 Mayıs’taki Seçimleri Yanıltıcı Yapay Zekâdan Koruma Yasası’na ilişkin bir oturuma başkanlık edecek.

Yazan: Jessamyn Dodd, The Epoch Times

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.