Naci Görür 18 İl İsmini Gözyaşları İle Verdi: Kaderleri Maraş ve Hatay Gibi Olacak

Fotoğraf:Angelo_Giordano

Yerbilimci Naci Görür, fay üzerinde bulunan 18 ile dikkat çekti. 7 ve üzeri büyüklüğünde depremin beklendiği şehirlerin fazlaca etkileneceği de vurgulandı.

Deprem konusunda açıklamaları dikkate alınan Yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür, yeni tespitlerde bulundu.

Naci Görür, Candaş Tolga’nın moderatörlüğündeki KAFA TV’de depremle ilgili uyarılarda bulundu. Maraş depreminden önce de birçok uyarıda bulunduğunu söyleyen Naci Görür, bu kez sırada deprem felaketini yaşayabilecek şehirleri açıkladı.

“Büyüklüğü 7 ve üzerinde olabilir”

Naci Görür, fay hattının içinden geçtiği şehirlerde 7 ve üzerinde bir deprem olabileceğini söyledi. 18 şehrin kaderinin “Maraş ve Hatay gibi olacağını” da vurgulayan Görür, “18 il ve çok sayıda ilçe fay hatları üzerinde yaşıyor. Bunlardan biri de Maraş’tı, Hatay’dı. Şimdi onlar yok…Fay hattı üzerinde yaşayan illerin kaderi Maraş ve Hatay gibi olacak.” ifadelerini kullandı.
Görür’ün bahsettiği şehirler şunlar: Eskişehir, Denizli, Muğla, Erzincan, Kayseri, Tokat, Kahramanmaraş, Hatay, Kocaeli, Osmaniye, Bingöl, Konya, Erzurum, Aydın, Balıkesir, Burdur, Manisa ve Hakkari.

Fotoğraf: MerandaDevan

Hafta başında Bursa’nın Mudanya ilçesinde meydana gelen deprem, beklenen büyük Marmara Depremi’ni yeniden hatırlattı. İBB’nin çalışmasına göre; sadece İstanbul’da 3 milyon kişi riskli yapılarda yaşıyor. Prof. Dr. Naci Görür ise beklenen depremin risk yüzdesini açıkladı.


Naci Görür, İstanbul’da her an deprem olma ihtimalinin yüzde 47’ye yükseldiğini ifade etti. Görür, “Bu inanılmaz bir oran. Neredeyse yazı tura atacaksın” dedi.Naci Görür, Mudanya açıklarında gerçekleşen depremin Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın güney kolunda gerçekleştiğini söylüyor. Büyük Marmara depremi ise aynı fay hattının kuzey kolunda bekleniyor.

Naci Görür, Marmara Bölgesi’nin Kumburgaz ve Adalar fayının deprem üreteceğini belirterek Adalar fayı kırılırsa en fazla 7, Kumburgaz fayı kırılırsa minimum 7,2, her iki fay aynı anda kırılırsa 7,5 büyüklüğünde deprem öngörüyor.

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli çifte depremlerde 11 şehirde on binlerce bina yıkılmış, en az 50 bin kişi hayatını kaybetmişti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.