NATO Afganistan’a Bağlılığını Teyit Etti

NATO Sözcüsü Oana Lungescu, ABD'nin Afganistan'dan askerlerini çekeceği iddiasına ilişkin, "Afganistan'a bağlılığımız ülkenin bizi de tehdit eden uluslararası teröristler için tekrar güvenli bölge olmasını engellemek açısından önemli." dedi.

Lungescu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ABD’nin Afganistan’dan askerlerini çekeceğine yönelik iddiaları gördüklerini, bunu ancak ABD’li yetkililerin teyit edebileceğini söyledi.

Afgan ordusu ve polisinin 4 yıldan fazladır ülkenin güvenliğini sağlamakla yükümlü olduğunu anımsatan Lungescu, “Afgan güçleri cesur, kararlı ve giderek daha etkin hale geliyor. Bu yıl parlamenter seçimlerde güvenliği onlar sağladı.” ifadelerini kullandı.

Lungescu, NATO’nun Kararlı Destek Misyonu çerçevesinde 41 ülkeden oluşan koalisyonla Afgan güvenlik güçlerine eğitim ve yardım sağladığını, Brüksel Zirvesi’nde ise müttefiklerin yardımı 2024’e kadar uzatma kararı aldığını hatırlattı.

NATO dışişleri bakanlarının aralık başında düzenlediği toplantıda da Afganistan’ın istikrarına olan bağlılıklarını teyit ettiklerini dile getiren Lungescu, “Afganistan’a bağlılığımız ülkenin bizi de tehdit eden uluslararası teröristler için tekrar güvenli bölge olmasını engellemek açısından önemli.” şeklinde konuştu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.