NATO’dan Türkiye ve Yunanistan Açıklaması

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, kritik toplantı sonrası açıklamalarda bulundu.

NATO Savunma Bakanları’nın dün başlayan ve iki gün süren toplantıları sona erdi. Toplantı sonrası NATO Genel Sekreteri açıklamalarda bulundu.

Jens Stoltenberg’in açıklamaları şöyledir :

“Afganistan’da barış sürecini destekliyoruz. Varlığımızı 12 bin askere düşürdük. Taliban saldırılarını durdurmalıdır. El Kaide ve diğer terörist faaliyetlere karşı konmalıdır. NATO’nun Irak’taki misyonunu da ele aldık. Özellikle Irak’ta uluslararası misyonlara karşı giderek artan ve gerçek tehdit olan saldırıları görüştük.

Yunanistan ve Türkiye gelecek hafta yapmayı öngördükleri askeri tatbikatları askıya aldılar. Türkiye ve Yunanistan’ı bu tavırlarından ve yapıcı yaklaşımlarından ötürü tebrik ederim. Bu iki günlük toplantılarımızda Doğu Akdeniz konusunu da ele aldık.

Üyelerimiz çatışmayı önleme mekanizmamıza tam desteklerini beyan ettiler. Bu vesileyle tekrar başka riskleri de engelleyen ve diyalog yolunu açan Almanya’yı tebrik ederim.

BM’nin sağladığı anlaşmayı selamlıyoruz ve iki tarafın da bu anlaşmaya riayet etmelerini bekliyoruz. Berlin süreci ve BM girişiminin kalıcı barışa dönüşmesini temenni ediyoruz.”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.