‘Nemrut’ta Şiir Akşamları’ Büyük İlgi Gördü

ADIYAMAN17. Uluslararası Kommagene Festivali etkinlikleri kapsamında Adıyamanlılar Vakfı tarafından ilk kez düzenlenen ‘Nemrut’ta Şiir Akşamları’ büyük ilgi gördü. Nemrut Dağı’nın muhteşem gün batımı manzarasında gerçekleşen Şiir Şöleni’ne; Uluslararası İstanbul Şiir Festivali yürütme kurulu üyeleri Nevzat Bayhan, Abdullah Uçman, Adnan Özer, Ahmet Kot, Ali Ural, Metin Celal, Ömer Erdem ve Adıyaman’ın tanınmış şairleri katıldı.

Bu yıl ilki gerçekleştirilen Kommagene Uygarlığı’nın en önemli mekânlarından biri olan Nemrut’ta şairlerin buluşmasıyla oluşan kültür köprüsünün, Adıyaman’ın tanıtımına büyük katkı sağlayacağı bekleniyor. Yazın sıcak gününün ardından şiirlerle serinleyen misafirler; böylesine güzel bir programın devam etmesi gerektiğini belirterek, bir sonraki yılı sabırsızlıkla bekleyeceklerini ifade ettiler.

17. Uluslararası Kommagene Festivali kapsamında gerçekleştirilen Şiir Akşamı, tarihin emaneti olan Nemrut, şiirin sihirli ziyafetiyle daha da anlamlı hale geldi.

Bu yıl şehitlerden dolayı müzik kısmı iptal edilen festival, ‘kültür, sanat, turizm sempozyumu, eğitim kurumlarının ve sergilerin açılışı, belgesel film gösterilerinden sonra İstanbul’da uluslararası şiir festivalini gerçekleştiren şairlerin bulunduğu; Türkiye’nin ve Adıyaman’ın tanınmış ve saygın şairlerin katıldığı muhteşem finalle, ‘Nemrut’ta Şiir Akşamları’yla sona erdi.

 

“SÖZ VARDIR Kİ ŞAİRİ BİLE HEYECANLANDIRIR”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ Genel Müdürü ve Adıyamanlılar Vakfı Başkanı, İstanbul Şiir Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Nevzat Bayhan, programda yaptığı konuşmada, “Söz vardır ki şairi bile heyecanlandırır, mekanı anlamlı kılıp insanları coşturur. İşte o büyülü ve efsunlu söz şiirdir. Bugün şairi heyecanlandıran sözlerin efsunuyla hayat buldu Nemrut’ta gün batımı…” dedi.

Bayhan, 17. Uluslararası Kâhta Kommagene Festivali çerçevesinde bu yıl ilk defa gerçekleştirdikleri ‘Nemrut’ta Şiir Akşamları’nın, ülke ve yöre için çok önemli olduğunu belirtti. Bayhan, Türkiye’nin tanınmış şairlerinin gelerek ilin tanıtımına katkıda bulunmalarından dolayı teşekkür ettiğini, Adıyamanlı şairleri kutladığını ifade etti.

 

KOMMAGENE DÖNEMİ KOSTÜMLERİ İKİ BİN YIL ÖNCESİNE GÖTÜRDÜ

Öte yandan, Aydın Üniversitesi tarafından Kommagene dönemi kostümlerinin sergilendiği defile, iki bin yıl öncesini tarihi ören yerine taşıdı. Bir taraftan dolunay yükselirken, diğer taraftan batan güneşin oluşturduğu muhteşem manzara yüzlerce turistin unutulmaz anlar yaşamasına vesile oldu.

İstanbul Adıyamanlılar Vakfı, Adıyaman Valiliği, Adıyaman ve Kâhta Belediye Başkanlıkları, Adıyaman Rektörlüğü tarafından organize edilen etkinliğe, Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mustafa Gündüz, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ Genel Müdürü ve Adıyamanlılar Vakfı Başkanı Nevzat Bayhan, İSKİ Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Demir, Halk Ekmek Genel Müdürü Salih Bekaroğlu, Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Özekinci, Kâhta Belediye Başkanı Yusuf Turanlı, çok sayıda seçkin konuk ve gazeteci katıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.