Neşet Ertaş Ölümünün 7. Yıldönümünde Anılıyor

Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, halk ozanı Neşet Ertaş’ın ölümünün 7. yıl dönümü dolayısı ile memleketi Kırşehir’de, 24-25 Eylül’de anma etkinlikleri düzenleneceğini söyledi.

Başkan Ekicioğlu, dünyada bilinen halk ozanı Neşet Ertaş’ın ölüm yıl dönümü programında, 24 ve 25 Eylül’de ailesi, sevenleri ve müzik otoritelerinin katılacağı organizasyonla anacaklarını belirtti.

Bağbaşı Mezarlığı’ndaki programın ardından Ahi Evran Camisi’nde mevlit okutulacağını söyleyen Ekicioğlu, Abdal Topluluğu’nun konserinde ozanın eserlerinin seslendirileceğini aktardı. Belediye mehter takımının da Neşet Ertaş türküleri konseri vereceğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ertaş’ı Rahmet İle Andı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bundan tam 10 yıl önce Ertaş ile çıktığı programa ithafen ölümünün yedinci yılında rahmetle yad ettiğini bildirdi.

Erdoğan, sosyal medya hesabından şu şekilde paylaşımda bulundu;

“10 yıl önce bugün. 18 Eylül 2009’da Neşet Ertaş ile bir televizyon programında bir araya gelmiştik. Neşet Baba’nın eşsiz sohbeti ve sanatıyla unutulmaz bir buluşma olmuştu. Bu buluşmadan yaklaşık 3 yıl sonra, 2012’de aramızdan ayrılan Neşet Ertaş’a bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum.”

Neşet Ertaş Hayatı

Neşet Ertaş, Kırşehir’in Çİçekdağı İlçesine bağlı Kırtıllar köyünde dünyaya geldi. Babası saz ustası Muharrem Ertaş’tır.

İlkokula gittiği yıllarda keman ve bağlama öğrendi. Etkilendiği insanın babası olduğunu söyleyerek, “Babamla ben aynı ruhun insanıyız.” derdi.

1950’li yılların sonunda İstanbul’a geldi ve “Neden garip garip ötersin bülbül?” adı ile babası Muharrem Ertaş’a ait bir türkü ile plak çıkardı.

Sonrasında Ankara’ya yerleşti. Burada yaşadığı hastalıklar sebebi ile kardeşinin daveti üzerine Almanya’ya gitti. Çocuklarının eğitimi ve sanat çalışmalarından dolayı uzun süre Almanya’da kaldı.

2000 yılında İstanbul’da verdiği bir konser ile sahne hayatına döndü.

Neşet Ertaş, 25 Eylül 2012’de vefat etti. Bir gün sonra Kırşehir’de toprağa verildi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.