Neyzen Tevfik’in Hayatını Anlatan “Neyzen” Samsun’da Sahnelendi

Samsun Sanat Tiyatrosu “Neyzen”i sahneledi

Ünlü şair, müzisyen ve hiciv ustası Neyzen Tevfik’in hayatını konu alan “Neyzen” adlı tiyatro oyununun galası Samsun’un Bafra ilçesinde yapıldı.

Samsun Sanat Tiyatrosu oyuncuları tarafından Bafra Kültür Merkezi’nde sahnelenen oyunda, Neyzen Tevfik’in gençliğinden yaşamının sonuna kadar olan süreç ele alındı. Yönetmenliğini Mehmet Esatoğlu’nun üstlendiği oyunda Neyzen Tevfik rolünü Uğur Taşkın oynadı. Tuncer Cücenoğlu’nun kaleme aldığı eserin müzikleri Nedim Yıldız, koreografisi İhsan Belginer tarafından hazırlandı. Türkiye turuna çıkacak olan tek perdelik oyunun galasına gelen davetliler, oyun sonunda oyuncuları ayakta alkışladı.

Oyunun sonunda bir konuşma yapan Bafra Eğitim-İş Şube Başkanı Suat Özkolaylı, “Neyzen, her zaman paraya sırtını çevirmiş, dünyaya farklı pencereden bakmış, kimselerin söylemeye cesaret edemediklerini söylemiş. Komedi dram arası gidip gelen yaşam öyküsünü başarı ile gözler önüne seren Samsun Sanat Tiyatrosu’na teşekkür ediyoruz” dedi.

Neyzen Teyfik’in Kolaylı olduğunu soy ağacı dökümleriyle ispatladıklarını söyleyen eski Kolay Belediye Başkanı Hüseyin Şahin, “Bu ülkenin Neyzen gibi dürüst, paraya pula tapmayan yeni Neyzenlere ihtiyacı var. Yeni Neyzenler oldukça bu ülke var olacaktır” diye konuştu.

Şahin, Neyzen Teyfik’in İstanbul’daki mezar taşında yer alan yazının fotoğrafını Samsun Sanat Tiyatrosu oyuncularına hediye etti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.