Öğrenciler ‘Kültür Timleri’ ile Önce Tanıyacak, Sonra Tanıtacak

KONYA-Konya’nın Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren Özel Şahika Koleji, başta Ereğli olmak üzere Konya, Karaman, Aksaray ve Niğde’nin tarihi kültürel yerlerini tanıtmak amacıyla öğrencilerden ‘Kültür Timleri’ kurdu.Yurtiçindeki tarihi ve kültürel değerleri tanıyan öğrenciler, projenin yurtdışı ayağında Türkiye’nin tanıtımını da yapacak.

Koordinatör öğretmenlerin önderliğinde okul öğrencileri arasından seçilen bir grup öğrenci, Ereğli, Karaman, Konya, Aksaray ve Niğde’nin tarihi ve kültürel değerlerinin tanıtımını yapmaya başladı.

Şahika İlköğretim Okulu öğrencileri, başlattıkları ‘Kültür Timleri’ projesi kapsamında ilk gezilerini Karaman’ın Taşkale beldesine gerçekleştirdi.

Proje koordinatörlerinden Abdullah Işık, amaçlarının çevresel yerel kültürlerin öğrencilere tanıtılması ve Türkiye’nin tarihi ve kültürel zenginliklerinin farkındalığını yakalamak olduğunu ifade etti.

Okul Müdürü Recep Varol ise projeye çok olumlu baktıklarını belirterek, yurtiçi ayağının tamamlanmasıyla yurtdışına açılacak projeyle, oralardaki kültürel zenginliklerin öğrencilere tanıtılması, Türkiye’nin de gidilen yerlerde tanıtımının sağlanmasını amaçladıklarını kaydetti.

Proje koordinatörlerinden Ali Celal Öztan da projeyi Cumhuriyet Bayramı haftasında başlatmalarının ve başlangıç yeri olarak Cumhuriyet’in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ata yurdunun seçmelerinin anlamlı olduğunu söyledi. Öztan, projenin kültürlerarası diyaloğa katkıda bulunacağına inandığını ifade etti.

Proje sorumlusu Akif Atız, da gezilen ve görülen yerlerin kitaplaştırılacağını ve kalıcı bir eser meydana getirileceğini aktardı. Atız, bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı ile kültürel faaliyetlere önem veren kurum ve kuruluşlardan destek beklediklerini sözlerine ekledi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.