Öğrencilerden YGS Protestosu

(Getty Images/AFP/MUSTAFA OZER)

YGS’de şifreli kopya iddialarını protesto etmek isteyen bir grup öğrenci Taksim’de pretesto gösterisi yaptı. Gösteriyi Mısır’daki halk isyanındaki gibi Facebook’tan örgütlenerek katılan yaklaşık 1000 kadar öğrenci ÖSYM’yi protesto etti. Galatasaray Lisesi önünde toplanan grup çeşitli sloganlar atarak yürüyüşe geçti.

Taşıdıkları pankart ve dövizlerle de ÖSYM’ye tepkilerini dile getirdiler. Bunlardan bazıları: ‘’Parasız sınavsız eğitim’’ , ‘’Eğitim sisteminiz batsın ÖSYM altında kalsın’’. Yine grup oldukça yaratıcı sloganlarla dikkat çekti. ‘’Parasız eğitim istiyoruz’’ , ‘’Biz de şifreli istiyoruz’’, ‘’ÖSYM sınavı al başına çal’’ , ‘’Eğitim hakkımız engellenemez’’ , ‘’YGS’nin şifresi AKP’nin elinde’’ , ‘’Öğrenciyiz haklıyız kazanacağız’’. Grup adına konuşma yapan öğrencilerden biri ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir’e hitaben yaptığı konuşmada eylemlerinin amacının YGS’yi iptal ettirmek ya da halkı zor duruma düşürmek olmadığını ifade etti. Öğrenci konuşmasında “KPSS’de yaşanan kopya skandalının ardından çok geçmeden bir skandal da YGS sınavında yaşanmıştır. Sınav için yoğun güvenlik önlemi alınıp adayların teker teker aranmasına ve salonlarda kontrol edilmesine rağmen yine aynı senaryo yine aynı tablo ile karşı karşıya bulunmaktayız. ÖSYM kurumunun en önemli görevi halkın ve sınava giren öğrencilerin güvenini boşa çıkarmamaktır. Bizlerin sizlerden en büyük beklentisi buydu. Fakat beklentilerimizin karşılığını veremediler. Bunca öğrencinin ve velinin güvenini boşa çıkardınız. Sayın Ali Demir’i yaşattığı güvensizlikten dolayı istifaya davet ediyoruz.”

Daha sonra gruplar arasında slogan atma yüzünden tartışma çıktı. Taksim meydanında öğrencilerin yaptığı basın açıklamasını polis geniş güvenlik önlemleri alarak takip etti.

Yoruma kapalı.