Öğrencilerin Yıl Sonu Etkinliği Olarak Camiye Çağrılmasına Eğitim Sen Bursa Şubesi Tepki Gösterdi

Fotoğraf sosyal medyadan alınmıştır

Eğitim İş Bursa Şube Başkanı Yeliz Toy, Gürsu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yıl sonu etkinlikleri kapsamında öğrencilerin camiye çağrılmasına tepki gösterdi.

Öğrencilerin yıl sonu etkinliği olarak camiye çağrılmasına Eğitim Sen Bursa Şubesi tepki gösterdi.Bursa Gürsu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okullara gönderilen bir yazı ile öğrenciler kız ve erkekler ayrı camilere yıl sonu etkinliğine davet edildi.Eğitim Sen Bursa Şubesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Türkiye Yüzyılında yıl sonu etkinlikleri ve mezuniyet törenleri yasaklanırken öğrenciler camilerdeki yıl sonu etkinliklerine çağırılıyor. Gürsu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bugün okullara gönderilen bir yazı ile öğrenciler kız ve erkek ayrı camilere yıl sonu etkinliğine davet edildi.Türkiye Maarif Modeli ile ÇEDES’i bir proje olmaktan çıkarıp bir eğitim sistemi haline getirmeye çalışan bakanlık, okul yerine camiyi, öğretmen yerine imamları öne çıkarıyor. Her ne kadar şekil yönünden; gönüllülük esaslı katılım, veli izin belgesi gibi kurallar yerine getirilecekmiş gibi görünse de uygulamada bu kuralların yerine getirilmediği geçmiş örneklerden bilinmektedir.
Geçmiş yıllarda sene sonu etkinlikleri kapsamında öğrenciler yıl boyunca edindikleri bilgi ve becerileri kültürel ve sanatsal etkinliklerle sergiliyorken, yeni Türkiye’de bilim, kültür ve sanatın okuldan kovulduğunu ve öğrencilerin tarikat ve cemaatlerin yöntemleriyle siyasi ve dini propangaya alet edildiğini dile getiren Toy, “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’nin pilot uygulaması ÇEDES adı altında yürütülüyor. Bu uygulamalar Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’nin nasıl bir model olduğunun ve Türk Milli Eğitim sisteminin nasıl bir eksene kaydırıldığının göstergesidir. Bursa’da ÇEDES kapsamındaki çalışmalar, özellikle yoksul emekçi ailelerin yaşadığı Gürsu ilçemizde yoğunlaşmaktadır. Geçmişte Gülen cemaati gibi yapıların hedef aldiğı yoksul emekçi aile çocukları bu kez Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli ile hedef alınmaktadır. Aynı örgütlenme modeline sahip çıkıldığını gösteren bu uygulamalar kaygımızı artırmaktadır. Gülen cemaatinden miras kalan modeli uygulama hevesindeki bu kamu yöneticilerinin geçmişleri iyi araştırılmalıdır. Bilinçaltlarına yerleşmiş olan bu ve benzeri Fetö yöntemlerini uygulamaları engellenmelidir.” denildi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.